Dziś zakończyła się emisja 4-odcinkowego cyklu rekolekcji bp. Artura Ważnego dla młodzieży, zatytułowanego "Rzeczywiście wolni".
Rekolekcje, które w zamierzeniu przeznaczone są dla uczniów szkół ponadpodstawowych zatytułowane „Rzeczywiście wolni” głosi bp Artur Ważny.
Jednak odsłuchać je może przecież każdy. Kolejne odcinki, z czteroodcinkowego cyklu pojawiły się na Facebooku Synaj.tv.
- Żeby każdy z nas mógł wzrastać w wewnętrznej wolności potrzebujemy mieć poczucie bezpieczeństwa i poczucie własnej wartości. Niestety historia naszego życia często jest taka, że bezpieczeństwo i poczucie wartości są nam kradzione, albo nie jesteśmy obdarzani tym przez naszych najbliższych – mówił w 3. odcinku bp Artur. Trzeba to rozeznać. Rozeznać to, co nas krępuje, rozeznać to, w okowach czego ciągle jesteśmy.
„Rzeczywiście wolni” - ks. Bp Artur Ważny #1Naszym deficytem, deficytem wielu młodych jest poczucie poczucie braku opieki, poczucie braku ochrony, wrażenie, że nie jest się chcianym dzieckiem. Trudnym doświadczeniem bywa utrata dzieciństwa, kiedy wiele dzieci musiało podjąć obowiązki dorosłych, bo dorośli zachowywali się jak dzieci, zawiedli. Każde dziecko ma prawo do dzieciństwa. Dzieci też źle reagują na brak dyscypliny, brak zasad, brak stawianych im granic.
- Pamiętam rozmowę z kolegą, który mówił „ Ty się denerwujesz, że musisz wrócić na godz. 22, a mnie nikt nie stawia granic, nikt ode mnie nie wymaga”. To też jest problem, bo każdy z nas chce znać granice. Możemy się o nie kłócić, ale chcemy jakieś granice znać. Dlaczego? Bo rzeka która ma granice ma swoją tożsamość. Rzeka która nie ma granic, jest rozlewiskiem, bagnem – mówił kaznodzieja.
„Rzeczywiście wolni” - ks. Bp Artur Ważny #2Każdy z nas też chce mieć swoją wartość. - Niektórzy mają doświadczenie nieobecności rodziców, poczucie, że skoro ich nie ma często i długo z wami, to być może ich nie obchodzicie. Pamiętam chłopaka, który miał problem, bo w dzieciństwie ojciec jak przychodził pijany to ich bił, a jak był trzeźwy dawał prezenty. Chłopak nie wiedział, który jest prawdziwy. Kłopotem jest dla młodych brak konsekwentnego wsparcia, albo stawianie w kłopotliwych sytuacjach – mówił bp Artur.
Poranieni, skrzywdzeni nie czujemy się wartościowi, bezpieczni i wymyślamy na nasze rany bandaże, które zakładamy na rany i przez pryzmat tych ran, własnego cierpienia, tych bandaży widzimy całe swoje życie. - Trzeba zdjąć, odwinąć te bandaże. Jezus mówi nam, że na każdą naszą ranę jest rozwiązanie, jest recepta – mówił bp Ważny.
„Rzeczywiście wolni” - ks. Bp Artur Ważny #3Czwarty odcinek znajduje się na Facebooku Synaj.tv.