Nowy numer 15/2021 Archiwum

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. #LiczySięKażdy

1 kwietnia w całym kraju rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak informują przedstawiciele Wojewódzkiego Biura Spisowego w Krakowie udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a za odmowę uczestnictwa możemy zostać ukarani grzywną.

1 kwietnia w całym kraju rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań  2021. Jak informują przedstawiciele Wojewódzkiego Biura Spisowego w Krakowie udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a za odmowę uczestnictwa możemy zostać ukarani grzywną. Badanie jest realizowane raz na 10 lat, aby dostarczyć strategicznych informacji na temat liczby ludności Polski, struktury demograficznej mieszkańców, ich wykształcenia, życia zawodowego, źródła utrzymania, skali migracji, narodowości, wyznania, niepełnosprawności czy warunków w jakich żyją. Zwłaszcza teraz potrzebne są rzetelne dane statystyczne o zasobach ludnościowych kraju, przestrzennym rozmieszczeniu, charakterystyce rodzin i gospodarstw domowych.

W jakim celu jest przeprowadzany spis ludności i mieszkań?

Z danych spisowych korzystają przede wszystkim władze administracyjne szczebla centralnego, regionalnego i lokalnego podczas podejmowania decyzji i projektowania planów rozwojowych. Na podstawie danych o liczbie ludności wyliczane są między innymi dotacje dla poszczególnych gmin, powstają budżety jednostek samorządu terytorialnego, przygotowywane są analizy dotyczące stabilności finansowej kraju. Kształtowana jest też polityka w zakresie oświaty, zagospodarowania przestrzennego, ochrony zdrowia, żywności, mieszkalnictwa. Z danych statystycznych korzystają również przedsiębiorstwa i inwestorzy analizując rynki dla swoich usług.

Polska korzysta z dotacji unijnych, które przyznawane są m.in. na podstawie wielkość kraju i liczebność jego mieszkańców. Również liczba miejsc w Parlamencie Europejskim związana jest z wielkością populacji krajów członkowskich.

Kto musi się spisać?

Spis jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski – zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz cudzoziemców mieszkających w naszym kraju. Dane o osobach niepełnoletnich powinny zostać przekazane przez dorosłych, którzy z nimi mieszkają. Wszyscy muszą podać informacje według stanu na dzień 31 marca 2021 r.

Jak można się spisać?

Obowiązkową formą jest samospis, polegający na samodzielnym wypełnieniu formularza dostępnego na stronie internetowej spis.gov.pl Logowanie do formularza jest możliwe m.in. przez profil zaufany i systemy informatyczne banków lub za pomocą numeru PESEL i nazwiska rodowego matki. W dobie epidemii jest to najbezpieczniejsza metoda, która nie naraża zdrowia i życia. Osoby, które nie mają urządzenia z dostępem do Internetu mogą spisać się samodzielnie w Gminnym Biurze Spisowym lub w najbliższym oddziale urzędu statystycznego.

Co w sytuacji gdy nie mogę spisać się przez Internet?

W takim przypadku należy skontaktować się z konsultantem infolinii spisowej, dzwoniąc pod numer telefonu 22 279 99 99, gdzie można spisać się przez telefon i uzyskać niezbędną pomoc. Infolinia jest dostępna w dni powszednie od 8.00 do 18.00 przez cały czas trwania spisu.

Czy odwiedzi mnie rachmistrz?

Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi, przede wszystkim telefonicznie, ale jeśli zajdzie taka konieczność i pozwoli sytuacja epidemiczna również bezpośrednio. Rachmistrzom nie można będzie odmówić udziału w spisie.

Jakie dane trzeba podać?

Każda z osób proszona będzie o podanie podstawowych danych na swój temat, takich jak nazwisko, imię, płeć czy data urodzenia. Kolejne pytania będą służyć ustaleniu adresu zamieszkania oraz tego, czy nasz obecny adres jest adresem stałym czy tymczasowym oraz jak długo pod nim mieszkamy.

W pytaniach dotyczących mieszkania trzeba podać, czyją jest ono własnością i kto oprócz nas je zamieszkuje, a także wskazać powierzchnię lokalu, czy liczbę pomieszczeń. Pytani będziemy również
o źródła energii wykorzystywane do ogrzewania mieszkania. W sekcji poświęconej budynkowi, w którym mieszkamy, pytania dotyczyć będą m.in. podłączenia go do sieci wodociągowej, gazowej i kanalizacyjnej.

W spisie zostaniemy zapytani o stan cywilny, narodowość, wykształcenie, miejsce pracy, przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego, język którym się posługujemy w domu oraz niepełnosprawność.

Czy dane przekazywane w spisie są bezpieczne?

Spisy, tak jak wszystkie prowadzone przez GUS badania statystyczne, realizowane są z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, w oparciu o nowoczesne techniki teleinformatyczne. Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną spełniają najwyższe standardy i zapewniają ochronę gromadzonych informacji. Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej.

Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisach dla innych niż podane celów jest zabronione, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama