Twórcą Ośrodka Edukacyjnego "Tischnerianum" jest Towarzystwo Miłośników Starego Sącza. Zgromadzono tam kilkaset publikacji ks. Tischnera i jego dotyczących.
Ośrodek Edukacyjny „Tischnerianum” powstaje przy Muzeum Regionalnym w Starym Sączu. Otwiera go Towarzystwo Miłośników Starego Sącza, które od lat organizuje Dni Tischnerowskie. Znany filozof stąd pochodził.
Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa, opracował bibliografię publikacji ks. Tischnera oraz publikacji o nim i jego twórczości. Owocem jest bibliografia obejmująca 167 wydań książek ks. Tischnera, 26 publikacji, do których napisał wstępy lub posłowia, 40 książek z rozdziałami ks. Tischnera, a także 43 publikacje w językach obcych. W czasopismach opublikowano 1072 artykuły ks. Tischnera. Powstało 79 opracowań w całości poświęconych autorowi „Etyki solidarności” oraz 13 z rozdziałami. W czasopismach różne aspekty twórczości opisane zostały w 975 artykułach.
Biurko w rekonstruowanym pokoju ks. Józefa Tischnera w Muzeum Regionalnym. Beata Malec-Suwara /Foto GośćW ramach tworzącego się Ośrodka Edukacyjnego "Tischnerianum" otwarta zostanie także bogata w zbiory biblioteka Tischnerowska. Jak zapowiada Andrzej Długosz, jej zbiory będą udostępniane wszystkim zainteresowanym piszącym prace naukowe i dyplomowe. Biblioteka ta liczy prawie 500 wydań publikacji ks. Tischnera i o jego nauce oraz 164 czasopism. Znajdują się w niej też publikacje z kręgu ks. Tischnera: pisma filozoficzne Karola Wojtyły, dzieła Jerzego Turowicza, abpa Józefa Życińskiego, bpa Tadeusza Pieronka oraz opracowania z historii Kościoła w Polsce w okresie PRL. Towarzystwo posiada prawie wszystkie wydania książek samego ks. Tischnera. Z czasopism naukowych skopiowano ponad 200 artykułów analizujących jego myśl.
Nieżyjący od prawie 21 lat kapłan i jeden z najwybitniejszych filozofów polskich minionego stulecia przyszedł na świat w 1931 roku w Starym Sączu, w domu swego stryja. Dzieciństwo spędził w Łopusznej, gdzie do 1970 roku mieszkali i pracowali jego rodzice. Po przejściu na emeryturę wrócili do Starego Sącza. Do dziś mieszkają tutaj kuzynowie księdza i ich dzieci.
Mural umiejscowiony przy wjeździe do Starego Sącza, przypominający o miejscu urodzenia jednego z najwybitniejszych polskich filozofów minionego stulecia. Beata Malec-Suwara /Foto GośćTischner miał tu dom rodzinny, który został przeniesiony do muzeum w "Domu na dołkach". Przyjeżdżał tu na święta, odprawiał Msze, głosił kazania u klarysek. Te zaowocowały książką „Wiara ze słuchania: kazania starosądeckie 1980-1993”. Jak uważa Andrzej Długosz, to najważniejsza pozycja, jaką kapłan zostawił starosądecznom.
Zapraszamy do „Tischnerianum” w godzinach otwarcia Muzeum Regionalnego w Starym Sączu przy ul. Rynek 6.