Nowy numer 48/2022 Archiwum

Biskup Salaterski zawierzył Matce Bożej na Jasnej Górze maturzystów diecezji tarnowskiej

To blisko 9 tys. młodych osób, przygotowujących się do egzaminów w ok. 250 szkołach średnich.

Wraz z bp. Stanisławem Salaterskim 16 kwietnia na Jasnej Górze z powodu pandemii modliła się jedynie delegacja maturzystów, przedstawiciele katechetów, a także ks. dr Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego, oraz wizytator katechetyczny ks. dr Robert Dytko.

Biskup Salaterski zawierzył Matce Bożej na Jasnej Górze maturzystów diecezji tarnowskiej   Biskup przewodniczył także Mszy św. w intencji maturzystów w kaplicy Cudownego Obrazu. transmisja

- Przybyliśmy do Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej naszego narodu i naszych serc, aby wspólnie prosić o łaski potrzebne maturzystom w roku 2021 z terenu diecezji tarnowskiej. Modlimy się za blisko 9 tys. młodych osób, przygotowujących się do egzaminu dojrzałości w ok. 250 szkołach średnich. Polecamy Matce Najświętszej profesorów, nauczycieli, wychowawców, katechetów, rodziców i rodziny maturzystów - mówił bp Stanisław Salaterski, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu.

On także dokonał aktu ich zawierzenia Matce Najświętszej. Tegoroczni maturzyści mogli uczestniczyć w modlitwie jedynie dzięki transmisji internetowej.

Biskup Salaterski zawierzył Matce Bożej na Jasnej Górze maturzystów diecezji tarnowskiej   Mszę św. koncelebrowali z biskupem katecheci, a także ks. Tomasz Lelito i ks. Robert Dytko z Wydziału Katechetycznego Kurii diecezjalnej w Tarnowie. transmisja

Odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii opisującej cud rozmnożenia chleba, biskup w homilii przypomniał o cudzie Eucharystii dokonującym się dzisiaj w kościołach na całym świecie. Mówił o bólu tych, którzy z powodu pandemii i koniecznych obostrzeń nie mogą w niej uczestniczyć tak, jak dotychczas bywało.

- Iluż to starszych ludzi płakało pod zamkniętymi drzwiami kościołów, mówiąc, że oni ten kościół budowali, jedzenia sobie odmawiając, a dziś nie mogą do niego wejść. Dziękujemy Panu Bogu, że możemy chociaż przez łączność internetową w tej Mszy św. uczestniczyć - zauważył, dodając, że ten czas uświadamia nam, jak wielkim darem jest obecność Boga pomiędzy nami, jak bardzo trzeba cenić sobie każdą Eucharystię i każdą Komunię, którą możemy przyjąć, bo nikt z nas nie wie, czy to nie jest ta ostatnia i decydująca dla naszej wieczności.

Biskup Salaterski zawierzył Matce Bożej na Jasnej Górze maturzystów diecezji tarnowskiej   Z powodu pandemii maturzystów reprezentowała na Jasnej Górze jedynie delegacja, m.in. z Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. transmisja

Biskup mówił również o troskach i strachu tegorocznych maturzystów spowodowanych niewiadomą, kiedy i w jaki sposób ich egzamin dojrzałości będzie przebiegał. Zapewniał, że Pan Bóg wobec każdego z nich ma swój plan, że każdego z nich trzyma w swoich miłosiernych rękach i przeprowadzi przez ten czas, da światło Ducha Świętego, da pokój serca.

- Ufność, miłość, pewność opieki Matki Najświętszej wystarcza, aby każdy z nas spełnił wielkie dzieła Boże nawet w świecie, który wydaje się z Bogiem nie liczyć, a tych, którzy do Boga się przyznają - traktować z przymrużeniem oka - mówił, zachęcając tym bardziej do otwarcia swojego serca na współdziałanie z Bożą łaską i otwarcia się pragnienie bycia blisko Boga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy