Nagoszyn. Klejnot ziemi dębickiej

Z okazji obchodzonego 18 kwietnia Międzynarodowego Dnia Zabytków powstał ciekawy film o kościele parafialnym w Nagoszynie.

Film przygotowała telewizja Debica.tv. Poświęcony jest w całości świątyni w Nagoszynie. 

Jak mówi ks. dr hab. Kazimierz Talarek, historyk Kościoła, proboszcz parafii Nagoszyn, pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1337 roku. - Biskup Jan Grot potwierdził w dokumencie nadanie dziesięcin dla plebana Przecławia Krystyna, i właśnie tam, wśród tych 10 wiosek, które miały dostarczyć daniny plebanowi widnieje nazwa Nagoszyn - mówi ks. Talarek.

W 1791 roku właściciel Nagoszyna zakupił drewniany kościół w Ropczycach. Posadowiono go w tym miejscu, gdzie znajduje się dziś dom parafialny. W tym samym czasie przy tej świątyni, która jak się względnie szynko okazało, była za mała dla gromadzącej się wspólnoty, bp Janowski utworzył kapelanię lokalną.

Dzień Zabytków - historia Kościoła św. Antoniego w Nagoszynie
Debica.tv

"Myśl o budowie nowego kościoła podsunął ks. Antoni Bryndza, który od 4 roku 1860 do 1883 r. pełnił tu funkcje kapelana. Ostatecznie po pokonaniu wielu trudności i zdobyciu środków materialnych wybudowano nową świątynię na cmentarzu przykościelnym, z którego przeniesiono groby na inne miejsce. Projektantem kościoła był profesor Politechniki Lwowskiej Teodor Talowski. Pracami budowlanymi kierował architekt Jan Krawczyk a przy budowie aktywny był Stanisław Kostrzewa. Kościół wybudowano w latach 1922-1925 dzięki staraniom ks. Jana Pięty" - pisze w szkicu o kościele nagoszyńskim ks. dr hab. Kazimierz Talarek.

W filmie możemy nie tylko posłuchać opowieści o świątyni, ale także o zabiegach, którym została poddana, dzięki czemu dziś jest błyszczącym klejnotem ziemi dębickiej. 

- Kościół jest wizytówką naszej miejscowości, sołectwa Nagoszyn. Jako mieszkańcy, wierni parafii jesteśmy dumni, że taki piękny obiekt znajduje się w naszej miejscowości. Świątynia została zbudowana w stylu neogotyckim. Dla nas, dla mieszkańców gminy jest ona pięknym zabytkiem - mówi Kamil Wolski, radny gminy Żyraków. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..