W roku 200. rocznicy powstania Wyższe Seminarium Duchowne prezentuje wspólnoty, które funkcjonują na jej terenie. Dziś o alumnach tworzących Rycerstwo Niepokalanej.
Militia Immaculatae - Rycerstwo Niepokalanej - jest ruchem maryjno-apostolskim, założonym w roku 1917 w Rzymie. Jego twórca - św. Maksymilian Maria Kolbe - nazwał członków ruchu "rycerzami i rycerkami". Posługując się tymi terminami, chciał wyeksponować odwagę, zdecydowanie, wspaniałomyślność i ofiarność jako te cechy, którymi powinien charakteryzować się chrześcijanin, należący do tego stowarzyszenia.
Do istoty Rycerstwa Niepokalanej należy całkowite, bezwarunkowe oddanie się Matce Bożej. W naszym seminarium bracia wyrażający wolę wstąpienia do Rycerstwa dokonują aktu oddania się Matce Bożej w czasie nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Celem działalności grupy jest uczynienie przez jego członków z pobożności maryjnej własnej drogi do świętości i zaangażowania apostolskiego. Działalność Rycerstwa zmierza do tego, aby na całym świecie urzeczywistnił się triumf Najświętszego Serca Pana Jezusa przez pośrednictwo Maryi.
Seminaryjna grupa Rycerstwa Niepokalanej. Archiwum WSD w TarnowieSpotkania grupy odbywają się co tydzień w poniedziałek. W ich strukturę wchodzą dwie części - modlitewna i formacyjna. W ramach pierwszej z nich celebrujemy liturgię godzin albo nabożeństwa o charakterze maryjnym, jak np. nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, różnorakie litanie czy Dróżki ku czci Matki Bożej Bolesnej. W ramach części formacyjnej bracia diakoni głoszą konferencje przybliżające duchowość Rycerstwa. Nasza grupa prowadzi księgę intencji, gdzie co tydzień są wpisywane prośby wspólnotowe lub indywidualne, w których modlimy się na spotkaniach.
Przyjęcie do Rycerstwa odbywa się przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Maryi w grudniu.