Dawni mieszkańcy Grybowa i okolic wracają na "stare śmieci".
Stowarzyszenie Saga Grybów realizuje we współpracy z Arkadiuszem Andrejkow projekt "Cichy Memoriał - Saga Grybów".
Artysta tworzy w mieście i okolicy cykl murali i deskali, dzięki którym pamięci współczesnych przywracani są dawni mieszkańcy Grybowa i Ziemi Grybowskiej.
- Nasz projekt, poprzez wybór postaci, reprezentujących różne grupy ludności zamieszkujących mikroregion Grybowa, łączy Polaków katolików, polskich Żydów i Łemków, różne języki, kultury i mentalności w jedną mozaikową opowieść - wyjaśniają pomysłodawcy projektu.
Jednym z jego bohaterów jest nieżyjący już ks. Adam Kaźmierczyk, długoletni proboszcz parafii św. Katarzyny w Grybowie.
- Gdy zastanawialiśmy się nad postacią, która reprezentuje chrześcijańską polską większość grybowian, a przy tym osobę przepełnioną szacunkiem i troską o dziedzictwo wszystkich kultur, idealnym przykładem, o którym pomyśleliśmy, jest właśnie ksiądz Adam. Był nie tylko długoletnim proboszczem grybowskiej parafii św. Katarzyny, Honorowym Obywatelem Królewskiego Miasta Grybowa, wcześniej kapelanem Zakładu Poprawczego w Tarnowie, ale pamiętamy go również jako strażnika i opiekuna Muzeum Parafialnego, w którym przechowywana jest średniowieczna sztuka grybowskiej parafii rzymsko-katolickiej, zabytki cerkwi prawosławnych Ziemi Grybowskiej oraz judaika, m.in. zwój Tory, świeczniki oraz rytualne naczynia - wyliczają promotorzy lokalnej historii ze stowarzyszenia Saga Grybów.
W mieście można zobaczyć także murale przedstawiające dawnych żydowskich mieszkańców Grybowa, których historię dramatycznie przerwał Holocaust. Stowarzyszenie pamięta również o bohaterach wojennej konspiracji, o zamordowanych w Katyniu, czy łemkowskich rodzinach wysiedlonych z Ziemi Grybowskiej podczas Akcji Wisła.
Murale i deskale to również część projektu edukacyjnego, w ramach którego odbywają się w mieście żywe lekcje historii. Więcej o działalności stowarzyszenia i projekcie "Cichy Memoriał - Saga Grybów" przeczytacie TUTAJ.