Bp Leszek Leszkiewicz przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, którą sprawował m.in. w 700-lecie istnienia wsi.
Społeczność Łoniowej przy ołtarzu polowym 26 czerwca świętowała i dziękowała Bogu za 700 lat wsi, 125-lecie Publicznej Szkoły Podstawowej i 115-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej.
- Jesteśmy dumni ze swej historii, dumni ze swej lokalnej tożsamości, z tego, że jesteśmy łoniowiakami. To jest szczególna wieś. Dość dużą świadomość i to narodową, a także historyczną miała od dawna, czego świadectwem jest choćby fakt, że w 1910 roku mieszkańcy wsi usypali Kopiec Grunwaldzki, na 500-lecie Bitwy pod Grunwaldem. To jedyny taki kopiec w regionie. Sypali go pod hasłem „Łopołka ziemi na kopiec”. Słychać w tych słowach także lokalność naszą, bo wieś słynęła od lat z tego, że wyrabiano tu łopołki, czyli plecione z witek kosze. Nawet łoniowiaków nazywano łopołcorzami - mówi Maria Marecik, dyrektorka szkoły, inicjatorka i organizatorka Izby Pamięci Wsi Łoniowej.
Krzyż Grunwaldzki w Łoniowej postawiony w czasie sypania kopca. Grzegorz Brożek /Foto Gość- Nasze "dziś", współczesność, wygląda zupełnie nieźle. Nadal czujemy dumę i odrębność. Wielu ludzi przybywa do Łoniowej, tu zapuszcza korzenie i czuje się łoniowiakami. Ja jestem tego przykładem - uśmiecha się Wioletta Marecik, od paru tygodni nowa, pierwsza kobieta w dziejach, sołtys Łoniowej. Pani Wioletta i Magdalena Witek opracowały i przygotowały na 700-lecie wsi wydawnictwo „Łoniowa. Nasza wieś”, w którym panie zebrały przede wszystkim mnóstwo zdjęć, wspomnień i opisy wydarzeń z ostatnich 50 lat.
Celebra Mszy św. przy ołtarzu polowym. Grzegorz Brożek /Foto Gość- Wszystko co robimy, jeśli jest budowane na fundamencie prawdy, to idzie w dobrym kierunku. Nawet jeśli jest to trudna prawda. W kontekście pięknego jubileuszu 700-lecia waszej miejscowości, pomyślcie o waszych rodzicach, mamie i tacie, pomyślcie o sobie. Odpowiedzcie sobie na pytanie, czy wasi rodzice są dumni, zadowoleni z tego, jak żyjecie? To ważne, kiedy mówimy o historycznej ciągłości - mówił w homilii bp Leszek Leszkiewicz.
Po Mszy św. bp Leszkiewicz poświęcił tablicę pamiątkową przygotowaną z okazji 700-lecia Łoniowej.
Więcej w numerze 27. „Gościa Tarnowskiego”.