powrót
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • Newsletter
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
Łososina Górna. Słowo cieśli  
Ks. Kazimierz Fąfara i Janusz Guzik we wnętrzu łososińskiej świątyni. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Łososina Górna. Słowo cieśli przejdź do galerii

W wakacyjnych wędrówkach warto zajrzeć do miejscowej świątyni, której od ponad 4 lat parafianie próbują przywrócić blask.

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

|

GOSC.PL

dodane 13.07.2021 12:10
0

Już teraz widać, jak wiele się zmieniło. - Prace wewnątrz są zaawansowane gdzieś na 75%. W każdym razie będą w tym stopniu zaawansowane, kiedy – mamy nadzieję że jesienią - wróci z renowacji obraz Matki Bożej, której kult próbujemy ożywić. Do zrobienia została ambona, babiniec, przedsionek pod wieżą, obraz św. Tomasza i św. Scholastyki, zakrystia - pokazuje ks. Kazimierz Fąfara, proboszcz parafii.

Całe mnóstwo prac, szczególnie na zewnątrz świątyni, zostało już wykonanych. Wewnątrz też już zachwycają odnowione ołtarze boczne, polichromia stropowa, niektóre detale. Błyszczące, pięknie zrewitalizowane, niektóre rzadkie i niezwykłe, jak choćby wizerunek króla Dawida z harfą, na ścianie chóru. Tu nad każdym elementem można się pochylić z zachwytem. Warto będąc w okolicy przyjechać i nawiedzić tę świątynię.

150 lat temu w tym kościele pewien bywały w świecie cysters z Mogiły, ojciec Bernard Łuczkoniewski powiedział, że był w wielu miejscach, ale tak zaniedbanego kościoła nie widział nigdzie. Dziś by tego miejsca nie poznał.

Kościół pochodzi z 1452 roku. Są dokładne badania dendrologiczne. Za czasów bytności ojca Łuczkoniewskiego miał mieć w najstarszych fragmentach około 400 lat. - Kiedy dotknięci parafianie słowami o. Bernarda zrobili naradę co robić z kościołem, który rzeczywiście nie był w najlepszym stanie, wstał na niej Jan Zelek, cieśla z Młynnego, który stwierdził, że on kościół poprawi i postoi jeszcze 400 lat. Jako, że działo się to ze 150 lat temu, to zostało nam jeszcze jakieś 250 lat - uśmiecha się Janusz Guzik z rady parafialnej.

Kto więc nie zdąży w czasie tegorocznych wakacyjnych wyjazdów nawiedzić tego miejsca, ma jeszcze trochę czasu, jeśli wierzyć cieśli Janowi Zelkowi.

1 / 1
Kościół w Łososinie Górnej

Foto Gość DODANE 13.07.2021

Kościół w Łososinie Górnej

​Od kilku lat świątynia parafialna w Łososinie Górnej przechodzi gruntowne prace rewitalizacyjne.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KOŚCIÓŁ
  • RENOWACJA
  • REWITALIZACJA
  • ŁOSOSINA GÓRNA

Polecane w subskrypcji

  • Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
    • Rozmowa
    • Wojciech Teister
    Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
  • Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
  • Miłosierdzie na góralską nutę
    • Kultura
    • Jan Głąbiński
    Miłosierdzie na góralską nutę
  • Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
  • Czy możemy zatrzymać suszę? Jest na to szansa, ale po latach zaniedbań czeka nas mnóstwo pracy
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Czy możemy zatrzymać suszę? Jest na to szansa, ale po latach zaniedbań czeka nas mnóstwo pracy
  • Domenico Giani: Słowa „Jezu, ufam Tobie” stały się dla mnie kompasem. Szczególnie, gdy nadzieja zdawała się chwiać
    • Rozmowa
    • Ks. Rafał Skitek
    Domenico Giani: Słowa „Jezu, ufam Tobie” stały się dla mnie kompasem. Szczególnie, gdy nadzieja zdawała się chwiać
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE
    • SYNOD