Nowy numer 39/2023 Archiwum

W niedzielę Msza św. na Cisowym Dziole

To Perła Powiatu Limanowskiego 2020. Wokół tamtejszej kaplicy gromadzą się mieszkańcy podmodyńskich wiosek, okolicy i dalszych stron diecezji tarnowskiej.

Związek Podhalan Oddział w Łącku zaprasza w najbliższą niedzielę 18 lipca na Mszę św. na Cisowym Dziale o godz. 15. Ta urokliwie położona przełęcz w masywie Modyni, oddzielająca powiat limanowski od nowosądeckiego, o każdej porze roku przyciąga turystów swoimi wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, klimatem oraz historią.

Na doroczne Msze św. na Cisowym Dziale w kaplicy poświęconej św. Janowi Pawłowi II przybywają mieszkańcy podmodyńskich wiosek, okolicy i dalszych stron diecezji. Przybywają pieszo, konno, samochodami, quadami i rowerami.

W organizowanym przez powiat limanowski plebiscycie Cisowy Dział w 2020 r. wygrał głosowanie internetowe, zdobywając największą liczbę głosów i tytuł Perły Powiatu Limanowskiego 2020. Ulokowany pomiędzy dwoma wzniesieniami - Małą Modynią (936 m n.p.m.) i Jasieńczykiem (836 m n.p.m.) - Cisowy Dział ma piękną panoramę i stanowi wspaniały punkt widokowy.

Miejsce to ma też związek z dramatyczną historią II wojny światowej i ruchem partyzanckim aktywnie działającym już podczas wojny w rejonie Limanowszczyzny. Świadectwem dziejowych wydarzeń jest kapliczka z obrazem Matki Boskiej - wotum dziękczynne za uratowanie od śmierci partyzanta Ambrożego Pietrzaka ps. Słowik, dowódcy Batalionów Chłopskich.

Na Cisowym Dziale wznosi się również metalowy krzyż o wysokości 13 m. Znajdują się tam także murowane w kamieniu stacje drogi krzyżowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast