Jubileusz 50-lecia pracy przeżywa Chór im. Jana Pawła II działający przy prowadzonej przez jezuitów parafii kolejowej pw. NSPJ w Nowym Sączu.
W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu 25 sierpnia bez wielkiego rozgłosu po Mszy św. z okazji jubileuszu 50-lecia swojego istnienia z koncertem wystąpił Chór im. Jana Pawła II pod kierunkiem mistrza Stanisława Wolaka, który nieprzerwanie prowadzi go od pół wieku!
W 2016 r. Chór otrzymał Tarczę Herbową “Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”, a mistrz Stanisław Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.
Chór mieszany został założony w 1971 r. przez Stanisława Wolaka. W 1979 r. za osobistą zgodą Ojca Świętego przyjął nazwę Chór im. Jana Pawła II. W 1985 r. odbył swoją pierwszą zagraniczną pielgrzymkę do Włoch, gdzie dostąpił zaszczytu spotkania z Janem Pawłem II (drugie spotkanie odbyło się w czerwcu 1996 r.). Śpiewał także Ojcu Świętemu podczas Mszy św. kanonizacyjnej 16 czerwca 1999 r. w Starym Sączu. Przez wiele lat opiekunem chóru był niezapomniany o. Władysław Augustynek SI. Od 2000 r. chór współpracuje z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej, biorąc udział w tradycyjnych koncertach noworocznych, operetkowych galach świętojańskich, koncertach ,,Jubilaei Cantus”, koncertach z okazji Dnia Niepodległości oraz wielu innych okazji. Był obecny na święceniach biskupich Władysława Bobowskiego (1975), 700-leciu fundacji starosądeckiego klasztoru ss. Klarysek (1980), I zjeździe NSZZ Solidarność w Gdańsku-Oliwie (1981), jubileuszu 200-lecia diecezji tarnowskiej (1986), uroczystości 700-lecia Nowego Sącza (1992), odsłonięciu pomnika Jana Pawła II na sądeckim Rynku (2005).
- Dla mnie śpiew w tym chórze to najpiękniejsza przygoda w moim życiu, moje najlepsze lata. Kocham muzykę i klasyczną i sakralną i rozrywkową i rockową, ale tu wiele przeżyłem wspaniałych lat - opowiada Tomasz Wolak, solista chóru, a zarazem syn dyrygenta Stanisława Wolaka.
Chór działa od lutego 1971 roku, ale rocznica 50-lecia nie mogła być zorganizowana w dniu, kiedy przypadło półwiecze pracy artystycznej.
Od początku swojej działalności zespół uświetniał nabożeństwa i uroczystości religijne w ponad 100 polskich świątyniach i oczywiście Nowym Sączu. Uczestniczył wtedy też w wielu uroczystościach patriotycznych w kraju, co w trudnych czasach lat 70-tych i 80-tych, potem czasach stanu wojennego było dużą odwagą. Po roku 1989 a więc w nowej już rzeczywistości nastąpiły wojaże artystyczne do wielu krajów europejskich (Holandia, Austria, Belgia, Szwajcaria, Monako, Portugalia, Francja, Niemcy, Liechtenstein, czterokrotnie Włochy, Czechy, Węgry, Litwa, Ukraina, Słowacja).