Podczas odpraw katechetycznych kapłani, siostry zakonne i świeccy mają okazję zapoznać się z ideą Studium Parafialnej Aktywności.
We worek, 31 sierpnia, w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyła się ostatnia odprawa katechetyczna dla nauczycieli religii w diecezji tarnowskiej. Spotkania miały miejsce także przy bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu.
Jednym z tematów odpraw było omówienie idei mającego się rozpocząć pod koniec września Studium Parafialnej Aktywności. Duże nadzieje wiąże ze SPA bp Andrzej Jeż.
- Chcemy przygotować świeckich liderów, którzy będą wspierać kapłanów w różnych formach duszpasterstwa - tak o nowej inicjatywie w diecezji mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż.
- Liczby są nieubłagane. Nawet w naszej diecezji, która obfituje w powołania jest coraz mniej kapłanów. Jesteśmy niemal zobligowani do większego zaangażowana świeckich w duszpasterstwo. Są funkcje, które świeccy mogą podejmować i w ten sposób też ujawnia się jedność Kościoła, jego piękno, różnorodność i zaangażowanie świeckich - dodaje biskup.
- Jeżeli katechetom pozwoli na to czas i siły to także są zaproszeni do uczestnictwa w Studium Parafialnej Aktywności - mówi ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Chciałby, aby katecheci zostali ambasadorami SPA.
- Mówimy do katechetów o Studium Parafialnej Aktywności także po to, żeby stali się ambasadorami tego dzieła w swoim środowisku. Może będą w stanie przekonać swoich znajomych, którzy nie mają czasu, żeby odbyć studia teologiczne, ale chcieliby zaangażować się w duszpasterstwo parafialne lub już działają w różnych wspólnotach. Chcemy, żeby katecheci mówili o tym, zachęcali do udziału - podkreśla ks. Dąbrówka.
Kandydaci do SPA muszą mieć ukończone 18 lat i wyrażać chęć zaangażowania się w duszpasterską działalność parafii. Ich zgłoszenia dokonuje ksiądz proboszcz, który tym samym decyduje się na zaangażowanie tej osoby w duszpasterstwo parafialne.
Więcej informacji o SPA znajdziesz na Portalu Diecezji Tarnowskiej - TUTAJ.