Mszy św. w intencji ks. Władysława Gurgacza i żołnierzy oddziału, którego był kapelanem, przewodniczył będzie bp Robert Chrząszcz.
Już w tę sobotę, 4 września, na Hali Łabowskiej odbędą się doroczne uroczystości patriotyczne połączone z Mszą św. w intencji ks. Władysława Gurgacza i żołnierzy oddziału„Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, którego był kapelanem Tym razem będzie jej przewodniczył bp Robert Chrząszcz z Krakowa.Msza rozpocznie się o godz. 11.
Co roku na Halę Łabowską w pierwszą sobotę września, by uczestniczyć w nabożeństwie, przyjeżdża kilkaset osób, nie tylko z Sądecczyzny. Msze św. regularnie odbywają się w tym miejscu od 1998 roku. Organizatorem uroczystości jest Fundacja "Osądź mnie, Boże" i wójt gminy Łabowa. W tym roku o posiłek zadba Fundacja Sądecka.
Jerzy Basiaga, prezes Fundacji "Osądź mnie, Boże", przekonany jest nie tylko o wielkim bohaterstwie kapelana wyklętych, ale też o jego świętości. Bada niemal każdy ślad pozostawiony przez ks. Gurgacza, przemierzając po Polsce tysiące kilometrów.
Pomnik ks. Gurgacza w Łabowej. Beata Malec-Suwara /Foto GośćJezuita ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Jeden z obozów leśnych partyzantów znajdował się właśnie w okolicach Hali Łabowskiej.
Po aresztowaniu w lipcu 1949 r. w Krakowie stanął przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie, który w propagandowym procesie skazał go 14 sierpnia 1949 r. na karę śmierci. Ks. Gurgacz, stojąc przed trybunałem, powiedział: "Na śmierć pójdę chętnie. Cóż jest zresztą śmierć? To tylko przejście z jednego życia w drugie. A przy tym wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę". Wyrok wykonano miesiąc później, 14 września 1949 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie.
Szczątki ks. Władysława Gurgacza zostały odnalezione w październiku 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pogrzeb kapłana po 72 latach po jego męczeńskiej śmierci odbędzie się w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września o godz. 11 w Bazylice Mariackiej i na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.