Bł. Karolina jest im niezwykle bliska za sprawą pewnego cudownego zdarzenia, jakiego byli świadkami blisko 20 lat temu.
Krajowy duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki zaprasza do udziału w XXXV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Romów do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, która odbędzie się już w tę niedzielę - 26 września. Rozpocznie się ona w Wał Rudzie przy domu bł. Karoliny o godz. 10. Tam uczestnicy pielgrzymki wysłuchają prelekcji o bł. Karolinie.
Romom co roku w pielgrzymce towarzyszy ks. Stanisław Opocki, ich krajowy duszpasterz. Beata Malec-Suwara /Foto GośćNastępnie o godz. 11 wyruszą w czterokilometrową trasę do sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. O godz. 13 rozpocznie się tam Msza św. z przyjęciem sakramentów. Ks. Opocki spodziewa się, że w pielgrzymce weźmie udział kilkaset osób.
- Nie spotkałem Roma ateisty, który by powiedział, że nie wierzy w Boga. Oni mają wielki szacunek do sacrum. Jeden Rom opowiedział mi, że znalazł na śmietniku obraz z motywem religijnym, zabrał go do domu i oprawił. Zauważam jednak, że Romowie życie sakramentalne kończą na Pierwszej Komunii Świętej, dlatego mobilizuję ich i zachęcam do przyjęcia sakramentu bierzmowania i małżeństwa - mówił diecezjalnemu radiu RDN Małopolska duszpasterz Romów.
Po Mszy św. w Zabawie odbędzie się przegląd romskich zespołów folklorystycznych. - Będzie zespół z Czarnej Góry, zaśpiewa Teresa Mirga. Romowie lubią tańczyć, śpiewać, bo to ludzie radośni. W ich duszy gra - dodaje ks. Opocki.
Warto zauważyć, że i bł. Karolina jest bliska Romom. Przyczyniło się do tego pewne cudowne zdarzenie, którego byli świadkami blisko 20 lat temu w sanktuarium w Zabawie. Romowie odwiedzili to miejsce w 2002 roku podczas VII Międzynarodowego Taboru Pamięci, organizowanego w Tarnowie dla upamiętnienia hitlerowskich represji wobec Cyganów.
Wśród uczestników modlitwy była Magdalena Wanda Jaworska, narodowości romskiej, mieszkająca na stałe w Szwecji. Od kilku miesięcy zmagała się z paraliżem krtani, jak jej wówczas powiedziano nieuleczalnym, który doprowadził do utraty mowy. Klęcząc przy sarkofagu bł. Karoliny i prosząc o zdrowie, odzyskała zdolność mówienia. Wydarzeniu temu towarzyszył płacz, okrzyki radości i zdumienie świadków. Przypomina o tym zdarzeniu oświadczenie przechowywane w zabawskim sanktuarium podpisane przez Adama Andrasza z Tarnowa (przedstawiciela Centrum Kultury Romów w Polsce), Kazimierza Jaworskiego i Magdę Wandę Jaworską.
Program pielgrzymki.