Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców z Tarnowa świętowało podwójny jubileusz.
"Dar starości w wychowaniu" to temat jubileuszowego X Forum Nauczycieli i Wychowawców, które zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Tarnowie w roku 25-lecia swego istnienia. Odbyło się 25 września w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, a rozpoczęło Mszą św. pod przewodnictwem bp. Leszka Leszkiewicza w kościele akademickim św. Józefa.
- Pewno wszyscy mamy nadzieję dożyć starości, zatem i wszyscy powinniśmy odkrywać ten dar - zachęcał biskup, przywołując przy tym słowa papieża Franciszka, który często w swoim nauczaniu upomina się o ludzi starszych. - Bardzo mocno zapadł mi w pamięć apel papieża skierowany do młodych ludzi z całego świata w Krakowie: "Nie zapominajcie o dziadkach" - dodał, tłumacząc, że w naszej pamięci i szacunku dla rodziców i dziadków ujawnia się nasza szlachetność lub jej brak.
- Bardzo dziękuję za to, że mogę mieszkać obok bp. Władysława Bobowskiego, człowieka już sędziwego. Potrzebuję tego doświadczenia, rozmów z nim i bycia z nim, żeby stawiać sobie pytania o najgłębszy sens naszego życia, nie zatrzymywać się na tym, co powierzchowne - dodał.
Dziękował Katolickiemu Stowarzyszeniu Wychowawców w Tarnowie za zorganizowanie forum i podjęcie tak ważnego w dzisiejszym świecie tematu, jakim jest starość. Na jej temat wypowiadali się prelegenci tj. ks. prof. Michał Drożdż, dr hab. Ewa Domagała-Zyśk, ks. dr Tomasz Lelito i Antoni Buchała. Ciekawa była także dyskusja panelowa z udziałem m.in. ks. dr. Władysława Szewczyka, który na temat relacji między dziadkami a wnukami przeprowadził mini-badania, a także p. Renaty Michalik, dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Brata Alberta w Tarnowie. Jej doświadczenie kierowania placówką, w której przebywają ludzie starsi, jest bezcenne.
Goście, prelegenci i uczestnicy Forum. Beata Malec-Suwara /Foto GośćPrzebieg X Forum Nauczycieli i Wychowawców "Dar starości w wychowaniu" relacjonowała na żywo diecezjalna telewizja Synaj.tv, a obrady były tłumaczone na język migowy. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał książkę pt. "Dar starości w wychowaniu" pod redakcją ks. prof. Michała Drożdża, w której zamieszczone zostały teksty poszczególnych wykładów i artykuły poświęcone starości.
Forum zorganizowane w roku 25-lecia działalności KSW Oddział w Tarnowie zostało dedykowane dwóm honorowym członkom tego stowarzyszenia śp. Marii Witkowskiej i śp. ks. prof. Alojzemu Drożdżowi. Jak tłumaczyła prezes tarnowskiego oddziału KSW Magdalena Urbańska, obie te postacie w inny, ale znaczący i wyrazisty sposób wpisały się w działalność stowarzyszenia.
Wiele ciepłych słów, życzeń, gratulacji i wyrazów uznania skierowano do członków i zarządu KSW w Tarnowie. To ono w nielicznym przecież gronie, z ogromnym poświęceniem organizuje duże fora i sympozja na aktualne i ważne społecznie tematy z dziedziny wychowania. - Zdajmy sobie sprawę, jak trudno dziś zgromadzić ludzi wokół ważnych spraw, a wam się to udaje - mówiła Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty, a zarazem członek KSW w Sędziszowie Małopolskim. Delegacja stamtąd podkreślała, że choć jest starszą siostrą tarnowskiego oddziału, to powstanie zawdzięcza kapłanowi urodzonemu w diecezji tarnowskiej, ks. prał. Stanisławowi Rybie.
Jubileuszowy tort wraz z gratulacjami dla tarnowskiego oddziału KSW przyjechał z Sędziszowa Małopolskiego. Beata Malec-Suwara /Foto GośćAntoni Buchała, prezes Zarządu Głównego KSW w Polsce, zauważył, że koła, oddziały i szkoły KSW powstawały na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku oraz w połowie lat 90. - Przeżywamy więc ostatnio mały festiwal jubileuszy 30- i 25-lecia. Mogę z satysfakcją powiedzieć, że oddział tarnowski wśród tych wszystkich oddziałów i ośrodków jaśnieje blaskiem najbardziej wyrazistym. Na ręce pani prezes składam podziękowanie za dotychczasową działalność i gratuluję imponującego dorobku - dodał.
Tarnowski oddział KSW otrzymał także liczne listy gratulacyjne, m.in. od pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wśród gości Forum znaleźli się m.in. kapelan Prezydenta RP ks. prałat Zbigniew Kras, z-ca prezydenta miasta p. Dorota Krakowska, żona prezydenta miasta p. Alina Ciepiela oraz wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządowych.
Honorowym patronatem objęli forum biskup tarnowski Andrzej Jeż, marszałek Małopolski Witold Kozłowski, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, ks. prof. Robert Tyrała - rektor UPJPII w Krakowie i dr hab. Małgorzata Kołpa - rektor PWSZ w Tarnowie.