Rozpoczął się nowy semestr Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II

Dzisiaj odbyły się wykłady w Tarnowie, wczoraj w Nowym Sączu. Kolejne będą miały miejsce w Bochni, Mielcu i Krużlowej.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią z cyklem nowych wykładów wystartowały zajęcia Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II. To inicjatywa Akcji Katolickiej, realizowana w 5 ośrodkach diecezji tarnowskiej od 2018 roku. Na przestrzeni tych lat aż 1500 osób uczestniczyło przez co najmniej jeden semestr w wykładach.

- Ostatni wykład odbył się we wrześniu 2020 roku. Mieliśmy obawy, ile osób przyjdzie, ale frekwencja nie jest najgorsza i liczę na to, że będzie się zwiększać - mówi ks. dr hab. Jan Bartoszek, dyrektor UNSJPII, jego pomysłodawca i asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

On także wygłosił inaugurujące nowy semestr wykłady w ramach UNSJPII. Odbyły się one już w Nowym Sączu (5 października) i Tarnowie (6 października). Kolejne będą miały miejsce w Mielcu (7 października), Bochni (13 października) i Krużlowej (14 października). Tematem spotkań jest nauczanie i postawa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także przypomnienie okoliczności, w jakich odwiedzał on diecezję tarnowską.

Rozpoczął się nowy semestr Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II   Inaugurujące nowy semestr wykłady wygłosił ks. dr hab. Jan Bartoszek, pomysłodawca i dyrektor UNSPJII, asystent kościelny AKDT. Beat Malec-Suwara /Foto Gość

- Przyglądamy się postawie Prymasa Tysiąclecia w kontekście jego patriotyzmu, a także szacunku, jakim darzył każdego człowieka. Pomimo tego, czego doświadczył (został naprawdę skrzywdzony przez ludzi), potrafił przebaczyć i z szacunkiem myśleć o każdym. Powinien być dla nas wzorem w dzisiejszych czasach - podkreśla ks. Bartoszek.

Już zaprasza na wykłady w kolejnych miesiącach, które - jak dotąd - będą się odbywać bezpłatnie w 5 ośrodkach diecezji tarnowskiej. - W listopadzie zrealizujemy temat związany z mediami. W grudniu zastanowimy się nad odchodzeniem ludzi z Kościoła oraz ukażemy, jakie są osobiste i społeczne konsekwencje wystąpienia z Kościoła katolickiego. To aktualne i ważne kwestie, które musimy podjąć, by lepiej odnajdować się w rzeczywistości, w której przyszło nam żyć - tłumaczy.

Wśród słuchaczy UNSJPII wielu jest członków Akcji Katolickiej, ale są również m.in. siostry zakonne, osoby zaangażowane w pracę samorządową czy ludzie związani ze światem medycznym. - Cenimy sobie nie tylko same wykłady, ale także spotkanie. Dziś wielu informacji i wykładów można pewnie wysłuchać w internecie, ale żywego spotkania nic nam nie zastąpi, a tego chyba najbardziej nam brakowało przez tę pandemię. Możliwość spotkania jest czymś wspaniałym, jest darem. Rozglądamy się za tymi, których dzisiaj nie ma. Zwykle w wykładach uczestniczyło ok. 100-150 osób, a dzisiaj jest nas ok. 60-70, ale liczę, że nasze grono będzie się powiększać - mówi s. Małgorzata, urszulanka.

- W wykładach uczestniczymy od samego początku działania uniwersytetu. Może zdarzyło się nam jakieś spotkanie opuścić, ale jesteśmy często, chociaż przyjeżdżamy tutaj z nie tak bliska, bo z Łysej Góry. Chcemy zgłębić swoją wiedzę, by móc się nią także dzielić z innymi, ze znajomymi. Wiele z poruszanych tematów trudno nam byłoby usłyszeć gdzie indziej, a są bardzo wartościowe. Na wiele spraw można spojrzeć w rozsądnym świetle. Poza tym możemy tutaj spotkać znajomych, porozmawiać - mówią małżonkowie Anna i Stanisław. Oboje są także członkami Akcji Katolickiej.

Realizowany obecnie temat wykładów jest 21. podejmowanym w ramach działalności Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..