16 października w Gródku nad Dunajcem Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej świętowało 30-lecie działalności.
Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. dziękczynną pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Do "Arki" w Gródku nad Dunajcem przybyli z rodzinami pracownicy redakcji, składu, poligrafii, działu handlowego i sieci księgarń w Tarnowie, Dębicy, Krynicy-Zdroju, Mielcu, Grybowie i w Nowym Sączu. Eucharystię koncelebrowali wraz z biskupem obecny i byli dyrektorzy Biblosu, a także księża profesorowie - autorzy publikowanych w wydawnictwie książek.
- Cieszę się, że jesteśmy tu wszyscy razem - mówił biskup, wdzięczny pracownikom Biblosu za to, że wobec zmieniających się okoliczności poszukują dróg dotarcia do współczesnego odbiorcy z przekazem ewangelizacyjnym.
Przypomniał abp. Józefa Życińskiego, który już miesiąc po przyjęciu sakry biskupiej 1 grudnia 1990 r. powołał do istnienia Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Biblos", 3 lata później - tarnowską edycję "Gościa Niedzielnego" i diecezjalne radio RDN. Zorganizowanie wydawnictwa powierzył wówczas ks. Stanisławowi Budzikowi, który niejednokrotnie podkreślał, że powstanie Biblosu było pierwszym pomysłem bp. Życińskiego na terenie diecezji. Obecnie świętujące perłowy jubileusz wydawnictwo można w tym kontekście nazwać jego pierwszą perełką na tarnowskiej ziemi.
Najstarsi stażem pracownicy - tegoroczni 30-latkowie - Stanisław Babicz i Andrzej Dobrowolski. Beata Malec-Suwara /Foto GośćMotyw perły został także wykorzystany w publikacji, która powstała w związku z 30-leciem działalności wydawnictwa, zatytułowanej "Jest czas szukania i czas tracenia pereł". Pokazuje ona bogactwo dorobku wydawniczego, ale także rodzinę, jaką niewątpliwie tworzą ludzie tam pracujący. To ich jeden z byłych dyrektorów - ks. Piotr Łabuda - nazywa "największym dobrem Biblosu". Obecnie załoga ta liczy 37 osób. Zarządza nią ks. Bartosz Chęciek.
Załoga Biblosu z obecnym dyrektorem ks. Bartoszem Chęćkiem. Beata Malec-Suwara /Foto GośćZnaczne jest także grono autorów, którzy pod szyldem wydawnictwa publikowali swoje książki. Są wśród nich m.in. uznane osobistości świata nauki, jak Hans Urs von Balthasar - wybitny szwajcarski teolog czy ks. prof. Michał Heller - kosmolog, laureat prestiżowej Nagrody Templetona. To on także wymyślił nazwę tego wydawnictwa, jest jego ojcem chrzestnym.
W Biblosie ukazało się pierwsze na świecie wydanie prywatnej korespondencji papieża Jana Pawła II. Pisały o tym amerykańskie, brytyjskie czy włoskie media, a japońska telewizja nakręciła o tym film. Książka "Pełny wymiar" była wykorzystywana w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. To Biblos także jest wydawcą "Zasad pisowni słownictwa religijnego", obowiązujących w Polsce.
Pracownicy Biblosu mawiają o sobie, że rzeczy niemożliwe załatwiają od ręki, a na cuda trzeba chwilę poczekać. I jak w tym nie znaleźć prawdy, skoro to właśnie tu za jedną tylko noc pracownicy z ogromnym poświęceniem potrafili wydrukować "Testament św. Jana Pawła II", który już na drugi dzień rozszedł się w rekordowej w historii wydawnictwa liczbie ponad 40 tys. egzemplarzy.
Więcej na ten temat napiszemy w papierowym wydaniu tarnowskiej edycji "Gościa Niedzielnego", który ukaże się na ostatnią niedzielę października.