Ambitny, organizowany oddolnie festiwal od lat towarzyszy obchodom Święta Miasta Tarnowa "Pierwsze Niepodległe". Bądźmy pierwsi i dziś, apelują organizatorzy.
Pierwsze spotkanie pod szyldem Festiwalu zaplanowaliśmy już w środę 27 października o godz. 17 na ul. Katedralnej 1, ale kulminacyjnymi momentami głównego bloku będą tradycyjne obchody wywalczonego przez nas 4 lata temu święta, przypadające na 30 października oraz o tydzień późniejszy (6 listopada) I Regionalny Zlot Pasjonatów i Sympatyków Lokalnej Historii.
W świąteczną sobotę 30 października apelujemy o jak najliczniejszy udział we Mszy świętej o godzinie 15 w bazylice katedralnej w intencji uczestników tarnowskiego zrywu niepodległościowego z roku 1918, zmarłych laureatów Festiwalu oraz w intencji pomyślności miasta i jego mieszkańców. Po Mszy św. przejdziemy pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie około godziny 16 od odśpiewania hymnu państwowego rozpoczną się główne, oficjalne uroczystości Święta "Pierwsze Niepodległe". W tym roku uroczystościom pod pomnikiem towarzyszyć będzie ceremonia wręczenia festiwalowych nagród („Ryngrafu Niepodległości” i „Szabli Niepodległości”) za rok , przyznanych przez przedstawicieli kilkudziesięciu tarnowskich organizacji dla wybitnych społeczników, zasłużonych w dziele krzewienia postaw niepodległościowych. Po ceremonii odczytany zostanie Apel Pamięci. Uroczystość zakończy złożenie przez uczestników uroczystości kwiatów oraz zniczy i odśpiewanie Roty.
Program Festiwalu. Festiwal NiepodległościDo wzięcia udziału w uroczystościach zapraszamy wszystkich tarnowian i wszystkie tarnowskie instytucje, szkoły, organizacje i środowiska. Przypominamy, że 30 października to najważniejsze, jedyne oficjalne, święto w tarnowskim kalendarzu; święto, wokół którego powinna się integrować cała lokalna wspólnota.
Kolejna duża festiwalowa impreza zaplanowana została na sobotę 6 listopada. Tego dnia dla zainteresowanych mamy propozycję uczestnictwa w całodniowym I Regionalnym Zjeździe Pasjonatów i Sympatyków Lokalnej Historii, który realizujemy we współpracy organizacyjnej z Fundacją ALEGORIA Ośrodek Dialogu, Formacji i Misji. Zjazd rozpoczyna się o godzinie 12 a zakończy w godzinach wieczornych. Zapisy prowadzone będą od 26 października na stronie internetowej Fundacji Pro Patria Semper: www.fpps.pl
Program zjazdu przewiduje m.in. prezentacje poszczególnych organizacji i środowisk, dyskusję plenarną, a także spotkanie z samorządowcami i przedstawicielami instytucji publicznych. Podczas tego ostatniego powołane zostać mają struktury Regionalnej Rady Ochrony i Promocji Dziedzictwa Lokalnego.
W finale zjazdu zaplanowaliśmy wspólny - dla uczestników zjazdu i drużyn harcerskich z całego regionu - CAPSTRZYK HISTORYCZNY. Oczywiście, będą do niego mogli dołączyć także inni mieszkańcy miasta. W jego ramach, 6 listopada o godzinie 18 wyruszymy z Placu Sobieskiego i wspólnie powędrujemy najpierw pod budynek przy ul. Nowy Świat 30, gdzie dokładnie 110 lat temu zaczęła działać pierwsza tarnowska drużyna harcerska, słynna „Czarna Jedynka”. Następnie ulicami Nowy Świat, Bema i Limanowskiego przejdziemy pod budynek Wodociągów, na ul. Narutowicza 37, czyli do miejsca, w którym 103 lata temu powstała najsłynniejsza pieśń harcerska "Płonie ognisko i szumią knieje", napisana przez J.Brauna. Ta i inne pieśni harcerskie oraz patriotyczne zabrzmią w tym symbolicznym miejscu. Mamy nadzieję, że do ich wspólnego śpiewania dołączy jak najwięcej osób.
Festiwalowi towarzyszyć będzie cykl otwartych, multimedialnych spotkań dyskusyjnych, który zatytułowaliśmy "Aspekty i atrybuty współczesnej niepodległości - szkice dyskusyjne" ma wprowadzić jego uczestników w plany organizacji w przyszłym roku wielodniowego ogólnopolskiego forum z udziałem najważniejszych w kraju decydentów i specjalistów, naukowców. Tematem forum będzie aktualny stan polskiej niepodległości. Spotkania nazwaliśmy "szkicami dyskusyjnymi", bo nie mamy oczywiście ambicji wyczerpania żadnego z poruszanych tematów. Chodzi raczej o zaprezentowanie i poznanie opinii uczestników cyklu o wybranych tezach dotyczących poszczególnych aspektów współczesnej polskiej państwowości oraz nakreślenie przynajmniej najważniejszych wyzwań i zagrożeń dla niej. Tegoroczna część cyklu "szkiców" potrwa do 15 grudnia. Spotkania rozpoczynać się będą w każdą środę o godzinie 17:00 w lokalu Fundacji przy ul. Katedralnej 1 (wejście od placu Katedralnego).