Zostało jeszcze kilka dni, by pomodlić się przed relikwiami i ikoną założyciela jezuitów w kościele pw. Ducha Świętego.
Od 10 do 16 listopada w kościele pw. Ducha Świętego – sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu trwa peregrynacja relikwii i ikony św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów.
- Trwa Rok Ignacjański z racji 500. rocznicy nawrócenia św. Ignacego i 400. rocznicy jego kanonizacji. Z tej okazji w obu polskich prowincjach jezuitów, we wspólnotach, w których posługujemy, odbywa się peregrynacja relikwii i ikony naszego założyciela. Druga ikona odwiedza nasze wspólnoty poza granicami Polski - mówi kustosz sanktuarium o. Andrzej Migacz SJ.
Obraz założyciela jezuitów podkreśla główne zarysy jego duchowości. Przedstawia św. Ignacego trzymającego w jednej ręce księgę z napisem „Ad maiorem Dei gloriam” i eucharystycznym emblematem. W drugiej ręce święty trzyma sztandar z czerwonym krzyżem na białym polu.
- „Ad maiorem Dei gloriam” to zawołanie naszego zakonu. Św. Ignacy chciał, abyśmy wszystko, co robimy, czynili na większą chwałę Bożą. To nas powinno wyróżniać. Nie tyle jakaś sprofilowana praca duszpasterska, ile rozeznawanie, co w danym momencie, czasie bardziej będzie służyło większej chwale Pana Boga - wyjaśnia o. Andrzej.
Ikona św. Ignacego ma bogatą symbolikę. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćDuszpasterz podkreśla, że wielkim pragnieniem św. Ignacego była służba Chrystusowi pod sztandarem krzyża. - Ignacy był rycerzem, dlatego przeniósł w założone przez siebie zgromadzenie pewne elementy związane z rycerskim stylem życia, stąd ten sztandar, pod którym jego duchowi synowie mają walczyć, służąc Chrystusowi. Nie ma innego lepszego sztandaru, jak tylko sztandar krzyża - mówi jezuita.
Obecność emblematu o eucharystycznej tematyce przypomina, że św. Ignacy był zwolennikiem częstej Komunii św. - W jego czasach nie było to takie oczywiste. Jezuici postulowali m.in. na Soborze Trydenckim, by ludzie częściej niż zwykle przystępowali do Komunii św., by rozwijali w sobie pobożność eucharystyczną - dodaje o. Migacz.
Relikwie i ikona będą w kościele Ducha Świętego do 16 listopada. W tym czasie zaplanowano jeszcze m.in. młodzieżowe spotkania ze św. Ignacym. - Interesującym wydarzeniem będzie recytacja fragmentów autobiografii św. Ignacego oraz fragmentów kazań sejmowych ks. Piotra Skargi, które przedstawi Andrzej Róg, aktor Teatru STU w Krakowie z oprawą muzyczną Michała Świderskiego. Spotkanie z aktorską interpretacją tych tekstów odbędzie się 15 listopada po Mszy św. o godz. 18 w naszym sanktuarium. Serdecznie zapraszam na to wydarzenie - mówi kustosz sanktuarium i proboszcz par. Ducha Świętego.