Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” obchodzi 35-lecie działalności artystycznej.
Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”– laureat Fryderyka, 26 konkursów, Złotych i Platynowych Płyt - z okazji 35-lecia działalności artystycznej wystąpi z koncertem w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach 27 listopada. Obok jubilata wezmą w nim udział znakomici artyści, przyjaciele chóru: Orkiestra Sinfonia Galicya, harfistka – Elżbieta Baklarz i pianista/kompozytor - Łukasz Farcinkiewicz. Gościnnie dyrygować będą Chikara Imamura i Alexander Humala.
- Chikara Imamura specjalnie na ten koncert przylatuje do nas z Japonii, mając świadomość, że po powrocie czeka go dwutygodniowa kwarantanna. Przylatuje, żeby zadyrygować tak naprawdę trzema utworami. Alexander Humala z kolei będzie dyrygował podczas naszego koncertu jubileuszowego utworem finałowym. To utytułowany dyrygent pochodzący z Białorusi, z którym realizowaliśmy wcześniej projekt "Missa pro Patria", obecnie dyrektor Filharmonii Krakowskiej - wyjaśnia Aleksandra Topór, kierownik artystyczny chóru.
Jako utwór finałowy zabrzmi jubileuszowe „Laudate Dominum” na chór żeński, orkiestrę smyczkową i harfę, Philipa Lawsona - laureata Grammy. Będzie to światowa premiera dzieła skomponowanego specjalnie na tę okazję przez brytyjskiego kompozytora.
Koncert będzie okazją do zaprezentowania dokonań „Puellae Orantes”, ale przede wszystkim przedstawienia różnorodności projektów realizowanych we współpracy ze wspaniałymi wykonawcami. Chór był m.in. pomysłodawcą i producentem unikatowych koncertów z udziałem brytyjskiego sekstetu wokalnego "The King's Singers" – laureata Grammy a także z Canadian Brass” – najbardziej popularnego kwintetu dętego na świecie.
Występ Puellae Ornates z Canadian Brass w NOSPR w Katowicach. arch. chóru Puellae OrantesDla "Puellae Orantes" powstało ponad 100 utworów zaaranżowanych lub skomponowanych przez czołowych współczesnych kompozytorów. Chór wydał 11 albumów. Repertuar ośmiu płyt stanowią utwory w całości lub części skomponowane i zaaranżowane specjalnie dla chóru. Trzy albumy były nominowane do nagrody "Fryderyk", a jedna z nich otrzymała statuetkę "Fryderyka". Ponadto wydawnictwa fonograficzne chóru zostały wyróżnione Złotymi i Platynowymi Płytami CD oraz DVD, co w przypadku muzyki poważnej jest ogromnym osiągnięciem.
Koncert "Missa pro Patria" chóru Puellae Orantes w tarnowskiej katedrze. arch. chóruUroczystość jubileuszowa również będzie okazją do wręczenia chórowi Złotej Płyty za album "Missa pro Patria" przez dyrektora Związku Producentów Audio-Video. Ze względu na ogromne zainteresowanie koncertem będzie on retransmitowany w diecezjalnym radiu RDN Małopolska.
Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” jest laureatem 26 konkursów, choć udział w nich - jak zaznacza Aleksandra Topór - nie jest absolutnie podyktowany zdobywaniem kolejnych nagród, a nastawiony jest przede wszystkim na zdobywanie kolejnych doświadczeń, czerpanie inspiracji, uczenie się od innych, a także promowanie polskiej kultury na świecie. Beata Malec-Suwara /Foto GośćTrzeba zaznaczyć, że Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” jest laureatem 26 konkursów, choć udział w nich - jak zaznacza Aleksandra Topór - nie jest absolutnie podyktowany zdobywaniem kolejnych nagród, a nastawiony jest przede wszystkim na zdobywanie kolejnych doświadczeń, czerpanie inspiracji, uczenie się od innych, a także promowanie polskiej kultury na świecie.
- Doskonałym przykładem tego jest nasza ostatnia podróż do Tajwanu, gdzie mieliśmy okazję zetknąć się z radykalnie inną kulturą. Jesteśmy absolutnie zachwyceni wielką pokorą Azjatów, ich pracowitością i z tego staramy się czerpać - zapowiada kierownik artystyczny "Puellae Orantes".
- Azjaci traktują chóralistykę w sposób absolutnie profesjonalny, uważając, że ktoś, kto wychodzi na scenę powinien przykuć nie tylko słuch, ale i wzrok odbiorców. W ich rozumieniu występ to musi być pokaz. To także dla nas inspiracja - dodaje.
O tym, jak bardzo chór wpływa na ich życie, opowiadały chórzystki Emilia i Kamila. Spotykają się nieraz i pięć dni w tygodniu na próbach czy warsztatach, towarzysko codziennie. Beata Malec-Suwara /Foto GośćJuż w grudniu Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” rozpoczyna nagranie nowej płyty. W przyszłym roku nie powinno również zabraknąć okazji, by posłuchać zespołu na żywo za sprawą planowanych koncertów. Niektóre z nich powstaną specjalnie z myślą o dzieciach, by już od najmłodszych lat zarażać ich muzyką poważną. Inny cykl zostanie dedykowany także dla osób, które na co dzień mają utrudniony dostęp do kultury. W 2023 roku na zaproszenie Dziewczęcego Chóru Katedralnego przyleci do Polski japoński chór, który zaprezentuje nie tylko śpiew, ale także pokaz tańców japońskich.