Młodzieżowa Orkiestra "Crushed Sounds Big Band" pod batutą Dariusza Swoszowskiego przypomniała piosenki związane ze stanem wojennym i walką z komunizmem.
W sali audytoryjnej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry "Crushed Sounds Big Band" pod batutą Dariusza Swoszowskiego.
Młodzi muzycy zagrali piosenki związane z walką o niepodległość w czasach komunistycznych, a także z okresem stanu wojennego. Można było usłyszeć znane pieśni antykomunistyczne, jak "Obława", "Mury", "Janek Wiśniewski padł", "Pancry", "Biały krzyż" i wiele innych. Orkiestra towarzyszyła solistkom: Agnieszce Myrlak, Aleksandrze Dzieńskiej, Karolinie Płanecie i Kindze Gurgul.
Koncert poprowadził Bartłomiej Bieniasz, który przypomniał m.in. genezę utworu „Pancry”. - 16 grudnia Maciej Bieniasz, mój ojciec, usłyszał przez okno dziwny dźwięk. Zapytał panią, która przyniosła mu obiad w menażkach, co znaczy ten chrzęst. Usłyszał: "Pancry idą na Wujek". Później, słysząc o tragedii w kopalni Wujek, śmierci zastrzelonych tam górników, napisał wiersz, do którego ja później napisałem muzykę - mówił pan Bartłomiej.
Orkiestrą "Crushed Sounds Big Band" opiekuje się Stowarzyszenie "Muzykalni". - Pandemia nie przeszkodziła nam w rozwoju. Nie graliśmy co prawda koncertów, ale za to skupiliśmy się na warsztatach, żeby młodzi muzycy doskonalili swojej umiejętności. Mimo wszystko udało się zagrać trzy koncerty, w tym dzisiejszy patriotyczny, który przygotowaliśmy z okazji 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. Planujemy coroczny koncert muzyki filmowej, który odbędzie się w zależności od panujących okoliczności związanych z pandemią - mówi Agnieszka Herbert-Styrna, prezes stowarzyszenia.