Nowy numer 3/2022 Archiwum

Ks. Andrzej Jedynak zostanie pochowany w Porąbce Uszewskiej

Nabożeństwo żałobne odbędzie się także w Gromniku, gdzie przez wiele lat był proboszczem.

Ks. dr Andrzej Jedynak - niestrudzony pielgrzym, kapelan oddziału PTTK w Nowym Sączu i koła przewodników, a zarazem emerytowany proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku - zmarł 5 stycznia 2022 roku podczas pielgrzymki do Medjugorie. Miał 75 lat. W minionym roku obchodził 50-lecie kapłaństwa.

Nabożeństwo żałobne w jego intencji zostanie odprawione w kościele parafialnym w Gromniku w piątek (14 stycznia) o godz. 15. Msza święta pogrzebowa będzie miała miejsce w kościele parafialnym w Porąbce Uszewskiej w sobotę (15 stycznia) o godz. 14, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. 

Ks. dr Andrzej Jedynak urodził się 29 listopada 1946 roku w Porąbce Uszewskiej, jako syn Piotra i Józefy z domu Zych. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie w 1964 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 30 maja 1971 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Nowy Sącz – Matki Bożej Bolesnej (od 19 czerwca 1971 roku), Łączki Brzeskie (od 5 lutego 1974 roku), Tymbark (od 10 kwietnia 1976 roku) oraz Pilzno – św. Jana Chrzciciela (od 18 czerwca 1979 roku).

Z dniem 14 września 1983 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Chotowej. W dniu 5 sierpnia 1998 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku. Urząd proboszcza parafii Gromnik pełnił aż do 12 sierpnia 2016 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Ponadto sprawował obowiązki notariusza i dekanalnego duszpasterza rodzin w Dekanacie Ciężkowice.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1984 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1986 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy