Inicjatywa ma przygotować świeckich animatorów życia duszpasterskiego w lokalnych wspólnotach w diecezji tarnowskiej.
W sobotę 8 stycznia odbyło się ostatnie w pierwszym semestrze spotkanie uczestników Studium Parafialnej Aktywności (SPA).
- SPA to społeczność ludzi, którzy chcą ożywienia lub wzmocnienia duszpasterstwa w swoich parafiach. Pierwszy semestr miał charakter formacyjny, bo zaczęliśmy go od rekolekcji ewangelizacyjnych. Mnóstwo czasu poświęcono samej ewangelizacji, także temu, jak to robić. Już dzisiaj widać, że uczestnicy SPA zaczęli realizować konkretne projekty w swoich parafiach dzięki inspiracji, którą otrzymali podczas zajęć. Każdy zjazd SPA to burza umysłów ludzi, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, pomysłami, spostrzeżeniami. Bezcenne są w tym względzie spotkania w małych grupach - mówi Łukasz Kozioł, jeden z uczestników SPA.
Pan Łukasz podkreśla, że przyszli liderzy, których woli nazywać „opiekunami”, uczą się podczas zajęć słuchania. - Uczymy się nie tylko prowadzenia małych grup apostolskich w parafiach, ale również koordynacji działania wszystkich grup istniejących w danej wspólnocie. Do tego potrzebne są pokora i umiejętność słuchania ludzi, by razem z nimi i duszpasterzem tworzyć przyjazne dla wszystkich środowisko parafialne. SPA jest pomysłem na to, żeby lepiej ze sobą współpracować. To będzie przedłużenie trwającego synodu - podkreśla animator.
Kolejny semestr również rozpoczną rekolekcje - kurs „Emaus”, który odbędzie się w połowie lutego w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym „Arka” w Gródku n. Dunajcem. Więcej o programie SPA przeczytacie TUTAJ.