Pienińscy flisacy śpiewają w swoim hymnie: "Piękny widok stąd, cudny wiatru wiew, lecz piękniejszy, lecz cudniejszy jest flisaków śpiew”.
Takie słowa znajdziemy w hymnie flisaków pienińskich, który lata temu napisał ówczesny proboszcz ze Sromowiec Nożnych ks. Bolesław Zdunek.
Biskup Leszek Leszkiewicz poświęcił w kościele parafialnym w Sromowcach Niżnych organy piszczałkowe.
- Dzięki nowym organom i posłudze organistki, mamy nadzieję, że ten piękny śpiew, który i dziś pięknie wybrzmiał, z jeszcze większą mocą będzie docierał do niebios bram - mówi ks. Marek Kądzielawa, proboszcz parafii.
Poświęcenie organów. Grzegorz Brożek /Foto GośćOrgany piszczałkowe to zaledwie historia kilkumiesięczna, choć myśl o nich kiełkowała od dawna. - Myśl i plany zaczęły się realizować 27 września 2021 roku. Sprowadziliśmy z Niemiec, z miejscowości Schlezwig 15 głosowe organy z zamkniętego luterańskiego kościoła pw. św. Pawła. Mają one 1218 piszczałek cynowych i drewnianych, wykonanych z mahoniu, które po złożeniu w pięknie prezentujący się instrument po 4 miesiącach oddajemy do użytku - mówi ks. Kądzielawa.
15 kandydatów przyjęło sakrament bierzmowania. Grzegorz Brożek /Foto GośćW czasie tej samej Mszy św. sakrament bierzmowania przyjęło 15 młodych sromowskich parafian. Młodzi dziękowali szafarzowi, duszpasterzom, rodzicom za doprowadzenie ich do chwili, kiedy swoje życie duchowe muszą wziąć dojrzale w swoje ręce. O dojrzałości mówił też bp Leszkiewicz.
- W naszej ojczyźnie nie dzieje się najlepiej najbardziej mnie boli, że ludzie się tak bardzo podzielili. Mówią jednym językiem, a nie potrafią ze sobą rozmawiać, bo się tak bardzo nienawidzą - mówił bp Leszkiewicz w kazaniu. W tym kontekście konieczna jest wierna i konsekwentnie dojrzała postawa chrześcijan. - Dojrzały katolik czuwa nad tym, by słowo, które wypowiada było słowem dobrym i pięknym. Może i trudnym czasem, ale nie może to być nigdy słowo pełne nienawiści, słowo pogardy, poniżenia. Trzeba, by ludzie dojrzałej wiary czuwali nad tym, by umieć się ucieszyć z tego, że komuś się coś udało, że komuś się lepiej powodzi i podejmować działania, żebyśmy się wzajemnie ubogacali tym, co zrobiliśmy - dodał.