Kadencja wielkich wydarzeń

Choć alumni nie mieli osobnego spotkania z Ojcem Świętym, to jednak byli obecni we wszystkich przygotowaniach do przyjazdu papieża oraz brali udział w uroczystościach papieskich w Tarnowie.

W 1987 roku papież Jan Paweł II odbywał swoją trzecią pielgrzymkę do Ojczyzny. Na trasie podróży Ojca Świętego do Polski znalazł się wówczas Tarnów.

Tam też papież Polak 10 czerwca wyniósł do chwały ołtarzy Karolinę Kózkównę. Do diecezji tarnowskiej na spotkanie z następcą św. Piotra przybyli pielgrzymi z całej Polski. Wydarzenie to miało również ogromne znaczenie dla wspólnoty Seminarium Duchownego.

Klerycy i przełożeni byli zaangażowani w przygotowania związane z wizytą papieża w Tarnowie. W ramach duchowego przygotowania do papieskiej pielgrzymki wspólnota seminaryjna odprawiła nowennę, która składała się z 9 śród poprzedzających przyjazd Jana Pawła II. Gmach tarnowskiego seminarium został pięknie przystrojony, a w dniach 9 i 10 czerwca otwarty dzień i noc dla pielgrzymów, głównie duchownych, kleryków, sióstr zakonnych, którzy spływali z całej Polski i mogli w murach seminaryjnych znaleźć chwilę wytchnienia oraz coś do zjedzenia.

W programie wizyty Ojca Świętego nie przewidziano osobnego punktu na spotkanie papieża Jana Pawła II z klerykami i przełożonymi. Jednak wspólnota tarnowskiego seminarium uczestniczyła zarówno we Mszy świętej sprawowanej na tarnowskich Błoniach, na płycie nowopowstającego kościoła oraz w spotkaniu papieża z duchowieństwem diecezji tarnowskiej na Placu Katedralnym. Choć alumni nie mieli osobnego spotkania z Ojcem Świętym, to jednak byli obecni we wszystkich przygotowaniach do przyjazdu papieża oraz brali czynny udział podczas centralnych uroczystości papieskich w Tarnowie.

Klerycy pomagali przy budowie ołtarza papieskiego, a także przygotowaniu placu przy ołtarzu. Odpowiadali za papieskie asysty w czasie uroczystych liturgii. Prowadzili modlitewne czuwania dla wiernych przed Mszą świętą. Uczestniczyli w śpiewie chóru i scholii. Odbywali również dyżury w Domu Biskupim w charakterze papieskiej straży. Papież Jan Paweł II opuszczając Tarnów prosił księdza prałata Stanisława Rosę, rektora Seminarium Duchownego, o modlitwę w intencji jego osoby. Prośba Ojca Świętego została spełniona m.in. poprzez sprawowaną w jego intencji Mszę świętą 16 czerwca w kaplicy seminarium tarnowskiego.

Pielgrzymka papieża Polaka do Ojczyzny była wpisana w przeżywany w Polsce Rok Eucharystyczny. Wierni Kościoła katolickiego w Polsce w tym również Seminarium Duchowne w Tarnowie, mieli okazję zbliżyć się do tajemnicy Eucharystii razem z papieżem. Alumni obok prywatnego nawiedzenia Najświętszego Sakramentu mieli możliwość adoracji eucharystycznych w pierwsze niedziele miesiąca, a także na czas trwającego kongresu wprowadzono w seminarium tarnowskim Kongresowe Dni Adoracyjne.

W takie dni porządek dnia był zachowany, wykłady odbywały się normalnie. Dni Adoracyjne wypadały co dwa miesiące. Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpoczynała się po Mszy świętej porannej i trwała przez cały dzień aż do godz. 17:30. Następnie jeden z zaproszonych profesorów przewodniczył Mszy świętej na zakończenie dnia adoracyjnego. W adoracjach brali udział klerycy z wszystkich roczników. Pobożność eucharystyczna wzrastała także poprzez wygłaszane konferencje do alumnów przez przełożonych. Podkreślano wówczas np. rolę Maryi w kulcie Jezusa Eucharystycznego. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP do seminarium z referatem przybył biskup lubelski Bolesław Pylak, który posiadał dużą wiedzę w zakresie mariologii.

Arcybiskup Ablewicz odnosząc się do wystąpienia księdza biskupa Pylaka podkreślił, że Eucharystia jest dla alumnów szkołą, w której prowadzi ich Maryja. W roku 1988 Maryja poprowadziła tarnowskich kleryków w sposób szczególny, ponieważ był to rok, w którym tarnowskie seminarium przeżywało nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. 4 maja 1988 roku ksiądz rektor Rosa, a także ksiądz prokurator Edward Nycel i ksiądz prefekt Adam Kokoszka oraz siedmiu kleryków udali się do Częstochowy, aby tam poprosić ojców paulinów o przekazanie kopii obrazu Jasnogórskiej Pani. Maryja w swym cudownym wizerunku jasnogórskim przybyła do Seminarium Duchownego w Tarnowie na godzinę 19.

Wspólnota seminaryjna wraz z arcybiskupem Ablewiczem procesyjnie powitała Matkę Bożą. Do kaplicy seminaryjnej obraz Maryi niosło dwóch diakonów. Tam przygotowano specjalne podwyższenie obok ołtarza, na którym spoczął obraz. W kaplicy rozległ się śpiew Ewangelii, a następnie wszyscy odśpiewali uroczyste Magnificat. Mowę powitalną wygłosił ksiądz rektor Rosa. W swoim pozdrowieniu rektor podkreślił, że wspólnota seminaryjna wita Maryję przede wszystkim jako Matkę. Apel Jasnogórski pierwszego dnia nawiedzenia przeprowadził ojciec duchowny ks. Ryszard Kurek.

5 maja rano odśpiewano Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, następnie odprawiono Mszę świętą, po której miały miejsce czuwania przygotowane przez poszczególne roczniki alumnów. Omówiono również różaniec o godz. 9 oraz o godz. 14:15. Popołudniowa cząstka różańca była połączona z nabożeństwem majowym, któremu przewodniczył ksiądz prefekt Adam Kokoszka. O godz. 16 ksiądz arcybiskup Jerzy Ablewicz przewodniczył Mszy świętej koncelebrowanej, zaś o godz. 19 miało miejsce pożegnanie Jasnogórskiej Pani. Na koniec ksiądz rektor Rosa zawierzył Seminarium Duchowne Matce Bożej.

W akcie oddania ksiądz rektor zapisał m.in.: "Obejmij swoim macierzyńskim wzrokiem i troską wszystkich kroczących drogą powołania, wszystkich zbliżających się do ołtarza. Chcemy odtąd czuć się całkowicie i wyłącznie w Twoich dłoniach, jako Twoja bezwzględna własność".

Bibliografia

Ks. R. Banach, Rektorzy Seminarium Duchownego w Tarnowie, w Schematyzm Diecezji Tarnowskiej, rok 1992, część historyczna, Tarnów 1992 r.,; Ks. K. Talarek, Diecezja tarnowska w latach 1945-1970. Problemy personalno-organizacyjne, Tarnów 2012 r., Ks. B. Kumor, Diecezja tarnowska. Dzieje ustroju i organizacja 1786-1985, Kraków 1985 r.,; Ks. A. Kokoszka, Do końca ich umiłował (Z życia Seminarium Duchownego), w Currenda rok 137, nr. 10-12, Tarnów 1987 r., s. 444-464.; Ks. A. Kokoszka, Rok Maryjny w Seminarium Duchownym w Tarnowie, w Currenda rok 138, nr: 10-12, Tarnów 1988 r., s. 512-518.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..