Nowy numer 17/2024 Archiwum

Doceńmy skarb Eucharystii

Służebniczki starowiejskie z Brzeska zaprosiły kobiety na kolejne spotkanie formacyjne, kolejny raz skoncentrowane na Mszy św.

Na początku Wielkiego Tygodnia siostry służebniczki starowiejskie z domu zakonnego przy ul. Starowiejskiej 6 w Brzesku zaprosiły w swoje progi grupę świeckich kobiet do wspólnej modlitwy i do refleksji nad Eucharystą.

Dzień skupienia rozpoczęła modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia, po której konferencję „Eucharystia daje życie” wygłosił ks. Leszek Wąchała, prefekt tarnowskiego WSD. Duszpasterz wprowadził słuchaczki w liturgię Triduum Paschalnego. Omówił przebieg, symbolikę i znaczenie poszczególnych obrzędów. Przypomniał jak wielkim bólem było dla kapłanów sprawowanie Eucharystii z drastycznie ograniczoną ilością wiernych, którzy nie mogli przyjść do kościołach na obrzędy Triduum Paschalnego i codzienną Mszę świętą z powodu pandemii: - Dwa lata temu, kiedy we Mszy świętej mogło wziąć udział jedynie kilka osób, trudno było się z tym pogodzić. Dla nas kapłanów było to przerażające, kiedy stawaliśmy przy ołtarzu a kościół był pusty. Dopiero wtedy czuliśmy, że Eucharystia jest wspólnotą, jest momentem, kiedy gromadzimy się razem wokół ołtarza, wokół Jezusa Chrystusa. Wtedy doceniliśmy, czym jest Eucharystia, czym jest spotkanie z Jezusem – mówił ks. Wąchała.

Prefekt WSD w Tarnowie podkreślił, że Eucharystia jest jedną z największych tajemnic naszej wiary, którą trudno do końca pojąć, a zarazem największym skarbem Kościoła. To uczta niebiańska i pokarm duchowy niezbędny na drodze do zbawienia. To spotkanie z samym Chrystusem, który przychodzi i daje nam się cały. - W czasie Triduum Paschalnego uczestniczymy w trzech najważniejszych dla chrześcijaństwa wydarzeniach, trzech wydarzeniach zbawczych, jakimi są męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Miejmy świadomość, że w czasie każdej Eucharystii uczestniczymy w tych samych misteriach zbawczych. Warto uzmysłowić sobie, że to, co dokonuje się na ołtarzu, jest tym samym, co dokonało się na krzyżu - podkreślał kapłan i prosił - Adorujmy wtedy Chrystusa, wpatrujmy się w Niego podczas przeistoczenia, uwielbiajmy Go podczas Komunii Świętej, adorujmy w ciszy i modlitwą. Doceniajmy, że mamy dzisiaj możliwość spotkania z Jezusem w Eucharystii, modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu, spowiedzi świętej i Komunii.

Spotkanie integracyjne podczas dnia skupienia było okazją do poznania charyzmatu sióstr służebniczek.   Spotkanie integracyjne podczas dnia skupienia było okazją do poznania charyzmatu sióstr służebniczek.
Małgorzata Toboła

W poprzednich latach spotkania modlitewne odbywały się w klasztorze sióstr służebniczek w parafii Miłosierdzia Bożego. Tematyka skoncentrowana wokół Eucharystii nawiązywała, podobnie jak i w tym roku, do hasła trzyletniego programu duszpasterskiego w Polsce „Eucharystia - źródło, szczyt i misja Kościoła”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy