Chrystus umarł za każdego człowieka. Dlatego wszędzie na ziemi ludzie przeżywają pamiątkę męki i śmierci Jezusa.
W Afryce, gdzie pracują nasi tarnowscy misjonarze, w Kongo i Republice Środkowoafrykańskiej, nabożeństwo Drogi Krzyżowej wygląda wyjątkowo niezwykle, gdyż misteria przygotowują afrykańscy parafianie, którzy biorą udział w zajęciach grup teatralnych.
Brazzaville 2022Misterium Męki Pańskiej w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej zostało przygotowane przez młodzież. W przedsięwzięciu wzięło udział 56 aktorów. W dzielnicy Haoussa znajduje się wzniesienie nazwane: Góra Kalwaria. Tam w Niedzielę Palmową miało miejsce przedstawienie wspomnianego misterium. Uczestniczyło w nim około 1200 osób z biskupem Mirosławem Gucwą i proboszczem parafii katedralnej ks. Krzysztofem Mikołajczykiem.
Złożenie do grobu. Scena z misterium w Bouar w RCA. arch. Wydziału MisyjnegoW parafii pw. św. Jana Pawła II w Brazzaville w Republice Konga przez cały Wielki Post miejscowa grupa teatralna przedstawiała w różnych parafiach misterium Męki Pańskiej, co od lat cieszy się wielką oglądalnością. Proboszczem jest ks. Maciej Fleszar, a wikariuszem ks. Karol Kuźma, który prowadzi grupę teatralną.
Dzielnica, w której powstała parafia, a właściwie powstaje, bo nie ma ani kościoła, ani plebanii, liczy około 2,5 tys. mieszkańców, którzy wywodzą się w większości z plemion zamieszkujących południe kraju (lari, bembe, kamba, yombe, vili). Dominującym językiem dzielnicy jest język francuski i munukutuba.
Scena z misterium w Kongo Brazzaville. arch. Wydziału Misyjnego