To niejedyna akcja pomocy Ukrainie w tej parafii.
Jak zauważa ks. Marcin Gazda, który opiekuje się świetlicą działającą w parafii św. Jakuba w Brzesku, skutki wojny na Ukrainie w mniejszym lub większym stopniu dały się odczuć każdemu z nas.
- Wraz z rozpoczynającym się czasem Wielkiego Postu w naszym mieście zaczęło pojawiać się coraz więcej uchodźców z kraju ogarniętego działaniami wojennymi. Codziennie też docierały do nas coraz to nowe apele o pomoc dla potrzebujących, zarówno tych znajdujących się w naszym kraju, jak i tych, którzy pozostali w swoich domach. Nasza parafia w różnych przestrzeniach włączyła w tą działalność charytatywną - mówi kapłan.
Jednym z pierwszych działań niosących pomoc mieszkańcom Ukrainy była zbiórka pieniędzy dla potrzebujących w Środę Popielcową, jako odpowiedź na apel Biskupa Tarnowskiego. Jak każda parafia, tak i brzeska wspólnota św. Jakuba włączyła się również w diecezjalną akcję organizowaną przez Caritas Diecezji Tarnowskiej Paczka dla Ukrainy. Dzięki życzliwości parafian udało się tu przygotować 22 paczki.
- Kolejną formą pomocy, w jaką zaangażowała się nasza parafia, była zbiórka leków oraz środków pielęgnacyjnych dla sióstr szarytek pracujących w Ukrainie m.in. w Śniatynie i Odessie. Ta inicjatywa spotkała się z niespodziewanym odzewem ze strony wielu ludzi dobrej woli oraz licznych organizacji spoza naszego miasta. Dzięki temu udało się nam wysłać bardzo pokaźny transport humanitarny dla sióstr. W ich imieniu wyrażamy wdzięczność za wielkie serce każdej osoby włączającej się w zbiórkę - dziękuje ks. Marcin Gazda.
W kolejnych tygodniach Wielkiego Postu na terenie Brzeska pojawiło się coraz więcej uchodźców. - Zrodziło to potrzebę zorganizowania zajęć dla dzieci i młodzieży znajdujących się na terenie naszego miasta. W związku z tym w porozumieniu ze Szkołą Podstawową nr 1 w Brzesku, w pomieszczeniach domu duszpasterskiego naszej parafii rozpoczęto prowadzenie zajęć nauki języka polskiego. Prowadzą je pani Anna oraz pani Halina ze Lwowa, która również uciekając przed wojną, dotarła do naszego miasta. Dwie dwudziestoosobowe grupy spotykają się na zajęciach, ucząc się i wspólnie spędzając czas - informuje kapłan.
W świetlicy św. Jakuba odbywa się codzienna integracja dzieci polskich i ukraińskich. arch. świetlicy św. Jakuba- Tutaj również należy docenić wielkie serca i zaangażowanie naszych parafian z różnych grup i stowarzyszeń, którzy w różny sposób wspierają tę inicjatywę. Wolontariackich dyżurów na zajęciach dopołudniowych z dziećmi podjęły się panie z Klubu Seniora Rodziny Kolpinga. Parafialny oddział Caritas organizuje pomoc humanitarną dla dzieci i ich rodzin, dostarczając ubrań, żywności oraz innych niezbędnych artykułów. Z pomocą pospieszyła również grupa uczniów wraz z nauczycielem z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku, którzy w ramach zajęć upiekli dla dzieci ciasteczka. To tylko niektóre przykłady życzliwości i solidarności naszych Parafian oraz mieszkańców Brzeska i okolic z gośćmi z Ukrainy - zauważa ks. Marcin Gazda.
Parafialna świetlica św. Jakuba jest miejscem codziennej integracji dzieci z Polski i Ukrainy. Przychodzą tu, żeby wspólnie z rówieśnikami pobawić się i razem spędzić czas.
- Mając świadomość, że doświadczenie wojny bardzo mocno odcisnęło się w świadomości dzieci i młodzieży, we współpracy z Poradnią Psychologiczną w Brzesku zapewniamy pomoc psychologa dla potrzebujących. Oprócz tego organizujemy dla dzieci warsztaty plastyczne. To w ich ramach dzieci polskie i ukraińskie wspólnie przygotowywały pisanki, mimo że w różnych terminach obchodziliśmy Wielkanoc. To nie koniec naszych planów, gdyż wyobraźnia miłosierdzia nie stawia żadnych granic - mówi ks. Marcin.
W ostatnią niedzielę brzeska parafia św. Jakuba zorganizowała śniadanie wielkanocne dla mieszkańców Ukrainy. Pisaliśmy o tym tutaj:
- Ponadto przygotowujemy kolejne propozycję dla dzieci. W czerwcu, jeśli Pan Bóg pozwoli i nadal będzie taka konieczność, będziemy chcieli zaprosić dzieci z Brzeska i Ukrainy na wspólne świętowanie Dnia Dziecka. Już teraz przygotowywany jest specjalny program i szereg atrakcji - zapowiada kapłan.
- Dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory w różny sposób włączyli się w pomoc charytatywną oraz edukacyjną dla mieszkańców Ukrainy. Mając świadomość długofalowej pomocy w dalszym ciągu polecamy się waszej ofiarności oraz zapraszamy do różnych form zaangażowania. Wszystkich darczyńców polecamy naszemu patronowi św. Jakubowi, modląc się również za jego wstawiennictwem o jak najszybsze zapanowanie pokoju w kraju za wschodnią granicą - dodaje ks. Marcin Gazda.