W dniach od 20 do 22 kwietnia odbył się Ogólnopolski Zjazd Profesorów i Wykładowców Historii Kościoła.
Historycy przybyli do Tarnowa na zaproszenie ks. dr. Jacka Soprycha - rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Wydarzenie to jeden z elementów obchodów jubileuszu 200-lecia istnienia tej instytucji. Spotkaniu i związanym z nim obradom przewodniczył bp prof. Jan Kopiec - ordynariusz gliwicki, który również jest historykiem kościoła.
Program zjazdu wypełniły wykłady, obrady oraz wyjazd naukowy. Wykłady oscylowały wokół tematyki nauczania historii kościoła w seminariach duchownych od XVIII w. po czasy współczesne. Swoje przedłożenia przedstawiło siedmiu prelegentów. Ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk (UKSW) nakreślił tę problematykę w czasach przedrozbiorowych na przykładzie seminarium w Płocku. Nauczanie historii Kościoła w realiach zaboru rosyjskiego omówił prof. dr hab. Roland Prejs OFMCap (KUL), zaś zaborem austriackim zajął się ks. dr Marcin Kapłon z Przemyśla. Materię tę - odnośnie do wieku XX - zreferowali ks. dr Andrzej Kwaśniewski z Kielc oraz ks. prof. dr hab. Mieczysław Kogut (PWT we Wrocławiu).
Nie zabrakło wykładów związanych bezpośrednio z seminarium w Tarnowie. Najważniejsze wydarzenia z dwóch wieków jego istnienia wybrał i przedstawił ks. dr Ryszard Banach. O historycznym księgozbiorze, który został zgromadzony w bibliotece WSD, z pasją opowiedziała prof. dr hab. Jolanta M. Marszalska (UKSW).
Tradycją zjazdów historyków Kościoła są wyjazdy naukowe. Podczas tegorocznego spotkania profesorowie wyjechali do Lipnicy Murowanej oraz Nowego Sącza, gdzie nawiedzili bazylikę św. Małgorzaty oraz zwiedzili Dom Gotycki (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), w którym prezentowana jest głównie dawna sztuka sakralna Sądecczyzny. Ostatnim punktem wyjazdu była Niskowa, gdzie obok kościoła parafialnego spoczywa śp. ks. prof. Bolesław Kumor. Po wspólnej modlitwie nad grobem wybitnego tarnowskiego historyka Kościoła nastąpił powrót do Tarnowa. W ostatni dzień uczestnicy zjazdu zapoznali się z dziedzictwem kulturowym tego miejsca. Spacer po starym mieście uwieńczyło nawiedzenie katedry, wizyta w Muzeum Diecezjalnym oraz w Muzeum Okręgowym. Po kościele katedralnym i Muzeum Diecezjalnym oprowadzał ks. dr Piotr Pasek, zaś po wystawie w Ratuszu - Kinga Smółka.
Ogólnopolski zjazd historyków zawsze był okazją do wymiany doświadczeń, omówienia aktualnych tematów i problemów badawczych. Dawał sposobność do wspólnego skonfrontowania się z trudnościami i wyzwaniami, które stawały i stają przed wykładowcami historii Kościoła pracującymi w różnych ośrodkach naukowych. I takich dyskusji, rozmów, różnorakich uwag i pomysłów nie zabrakło podczas tegorocznego spotkania w Tarnowie.
Obradom historyków towarzyszyła niewielka wystawa związana z historią Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Zaprezentowano na niej m.in. najstarszą pieczęć seminarium z 1822 r., tron bp. Zieglera, czy dyplom poświadczający powołanie do życia Ogniska Apostolstwa Modlitwy w seminarium podpisany przez o. Józefa Andrasza.
Podczas ostatniej Mszy św. ks. dr hab. Tomasz Moskal prof. KUL przekazał na ręce bp. Andrzeja Jeża biret i stułę śp. ks. Bolesława Kumora. Przez 20 lat od jego śmierci były one przechowywane w katedrze uniwersyteckiej historii Kościoła KUL. Czekały na odpowiednią chwilę - jak mówił ks. prof. Moskal - by trafić do diecezji, z której pochodził ten wielki historyk. Zjazd historyków w Tarnowie stał się ku temu najlepszą sposobnością.