Nie chciano go w Wiedniu, tu powitano hucznie i z honorami.
Do rodzinnej miejscowości św. o. Stanisława Papczyńskiego 3 czerwca dotarł pomnik króla Jana II Sobieskiego, który miał stanąć na Kahlenbergu w Wiedniu w 335. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Nie stanął, bo nowe władze miasta nie zgodziły się na to mimo wcześniejszych ustaleń. Monumentalny pomnik, ważący ok. 4 ton, mający 3 metry wysokości i prawie 8 metrów długości, od kilku lat podróżuje po Polsce. Jego autorem jest prof. Czesław Dźwigaj.
W Podegrodziu, rodzinnej miejscowości św. o. Papczyńskiego, który był spowiednikiem króla Jana III Sobieskiego, pomnik króla powitano hucznie i z honorami, m.in. za sprawą Klubu Motocyklowego "Riders of IPA LE MC Poland", obecnych wielu pocztów sztandarowych i delegacji, m.in. z oddziału Związku Podhalan z Kamienicy, Łącka czy Jazowska, a także Szkoły Podstawowej noszącej imię króla Jana III Sobieskiego z pobliskiej Brzeznej. Honor polskiemu królowi, obrońcy wiary i polskiej wolności, oddali młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Podegrodziu.
Hołd królowi Janowi III Sobieskiemu, który wiele uczynił dla chrześcijańskiej wiary i wolności ojczyzny, oddali młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Podegrodziu. Pomnik witały oddziały Związku Podhalan, poczty sztandarowe ze szkół i delegacje. Beata Malec-Suwara /Foto GośćPodczas powitania pomnika, które odbyło się przed miejscową Szkołą Podstawową, przypomniano o związkach króla z o. Papczyńskim, ale także z samym Podegrodziem, które Jan III Sobieski znał, gdyż wymienił tę miejscowość z nazwy w liście pisanym do swojej żony Marysieńki po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem 6 grudnia 1683 roku. Wracając z niej, spotkał się z nią 16 grudnia 1683 r. w Starym Sączu.
Fragment obrazu namalowanego na ścianie kościoła w Podegrodziu, gdzie o. Stanisław Papczyński błogosławi Jana III Sobieskiego z wojskiem przed odsieczą wiedeńską. Beata Malec-Suwara /Foto GośćW Starym Sączu prezentacja pomnika odbędzie się jutro, 4 czerwca. Organizatorami wydarzenia są Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej", Stowarzyszenie Banderia Konna "Iskra" Dolina Dunajca oraz gminy Podegrodzie i Stary Sącz.
Obecny w Podegrodziu Piotr Zapart, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu, dziękował lokalnym organizacjom i gminom za możliwość prezentacji pomnika na Szlaku Wiedeńskim. Przypomniał także historię zwycięskiej bitwy króla pod Wiedniem, która obroniła oblicze chrześcijańskiej Europy.
Po prezentacji pomnika wszyscy udali się do podegrodzkiego kościoła na Mszę św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. Tomasz Szewczyk, oficer rezerwy.