Zostali nagrodzeni za propozycję rozwiązania problemów akustycznych we wnętrzach sakralnych.
Podczas XXIII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, która odbywała się od 6 do 8 czerwca w Kielcach firma CTS Audio z Chełmca otrzymała medal honorowy Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka za liniowy system nagłośnieniowy DSP, będący propozycją rozwiązania problemów akustycznych we wnętrzach sakralnych. System stworzyli absolwenci Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych z Nowego Sącza.
Jednym z nich jest 21-letni Sebastian Łatka. - Razem z wujkiem Pawłem Potoczkiem, również absolwentem sądeckiego Elektryka, postanowiliśmy trzy lata temu, że chcemy spróbować swoich sił w produkowaniu urządzeń elektroakustycznych. W czwartej klasie technikum powstał już plan zaprojektowania systemu liniowego wraz ze wzmacniaczem i procesorem DSP - mówi Sebastian.
Sebastian ze swoim wujkiem Pawłem Potoczkiem. arch. własne- Pierwsza prototypowa wersja nie była wyposażona jeszcze w autorski układ DSP, ponieważ jest to dość zaawansowana technologia. Udało się nam jednak zdobyć tytuł laureata-finalisty na ogólnopolskiej olimpiadzie innowacji i wynalazczości. Postanowiliśmy rozwijać nasze umiejętności nie tylko już jako hobby, ale spróbować swoich sił w stworzeniu produktu. Po ukończeniu szkoły średniej mocno rozwijałem technologię DSP (przetwarzania sygnałów) na najlepszych procesorach dostępnych na rynku. Udało się stworzyć bardzo wydajny moduł przetwarzania sygnałów, który jest sercem naszych rozwiązań elektro-akustycznych - mówi chłopak.
Tłumaczy, że komercyjnie tylko parę firm na świecie tworzy swoje własne przetwarzanie DSP. - Dzięki tej technologii oraz wiedzy wujka: Pawła Potoczka oraz kolegi Filipa Plata opracowujemy liniowe źródła dźwięku idealnie sprawdzające się w pogłosowych pomieszczeniach. Dodatkowo dzięki przetwarzaniu DSP system nagłośnieniowy można zestroić do akustyki pomieszczenia - dodaje 21-latek.
Jury najbardziej urzekła bezpośredniość dźwięku, jego krystalicznie czyste, naturalne i bezpośrednie brzmienie, nawet w dużej odległości od głośnika (np. z tyłu kościoła). - Mocno liczymy, że nasze rozwiązania technologiczne, nad którymi pracujemy, będą służyć w kościołach z naszego regionu. Nasze nagłośnienie perfekcyjnie przenosi mowę z mikrofonów oraz doskonale radzi sobie z muzyką na żywo nawet w pogłosowych obiektach - mówi Sebastian.
Stworzone przez nich systemy już pracują w kilku miejscach w Nowym Sączu, m.in. w auli głównej WSB-NLU. Choć to młodzi ludzie, znają się na rzeczy. W 2020 roku uzyskali pierwsze miejsce na konferencji naukowej pionu górniczego AGH za referat: "Linearyzacja amplitudowa i ochrona zestawów głośnikowych" - w sekcji Akustyka.