W Starym Sączu spotkały się rodziny na swoim diecezjalnym święcie.
Przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu odbyło się 19 czerwca Diecezjalne Święto Rodzin. Przygotowaniem do Eucharystii była modlitwa różańcowa, którą poprowadził ks. Wojciech Karpiel, diecezjalny asystent Ruchu Światło-Życie.
Najważniejszym wydarzeniem spotkania była Msza św., które przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Na początku Eucharystii poświęcił nowe obrazy Pana Jezusa Przemienionego, św. Jana Pawła II i św. Kingi, które znajdują się na ścianie ołtarza polowego.
W homilii podkreślił, że małżonkowie potrafią przeżyć każde „jak”, jeśli mają wyraźne „po co”. - Jeśli są zjednoczeni, jeśli czują, że ich miłość jest większa od codziennych problemów, jeśli potrafią sobie nawzajem przebaczyć - mówił biskup.
Procesja z darami.Diagnozując współczesną sytuację świata mówił o systemowym egoizmie i globalnym narcyzmie. - Człowiek upatruje szczęście wyłącznie w realizacji siebie. „To ja mam prawa, wszystko należy się mnie, i ja ustalam zasady”. Inni muszą się tym dążeniom podporządkować. W przestrzeni publicznej podkreśla się istnienie tylko praw, a nie mówi się o obowiązkach i odpowiedzialności. Jeden z historyków napisał niedawno, że taka postawa legła u podstaw „głupiego i błogosławionego pokoju”, który zawalił się, kiedy kilka miesięcy temu wybuchła wojna w Ukrainie. Nagle okazało się, jak taki pokój jest kruchy, a dobrobyt nietrwały. Skoncentrowanie się na sprawach materialnych sprawia, że człowiek zapomina o wartościach ważniejszych niż dobra konsumpcyjne. Ale to nie jest chrześcijańskie podejście, które zakłada ofiary i wyrzeczenia dla innych. Chrześcijaństwo kojarzy się z obowiązkiem, który Jezus nazywa braniem swojego krzyża. Czym stałoby się nasze społeczeństwo, gdyby nie było w nim ludzi z poczuciem obowiązku, pracowitych, oddanych swoim rodzinom, narodowi? Bez takich ludzi naród by nie przetrwał - przekonywał bp Jeż.
Pasterz diecezji podziękował rodzinom za postawę chrześcijańskiej odpowiedzialności za siebie, parafie, lokalne społeczności. Zachęcał do włączania się w życie wspólnot apostolskich, w służbę drugim.
Wyróżnieni małżonkowie.Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. A na zakończenie Eucharystii bp Jeż wręczył medale „Dei Regno Servire” aktywnym ewangelizacyjnie małżeństwom. Diecezjalne wyróżnienie otrzymali: Anna i Paweł Bogdanowiczowie z Wielogłów, Janina i Józef Stachurowie z Tarnowa, Dominika i Andrzej Grudzińscy z Nowego Wiśnicza, oraz Lucyna i Robert Łoch z Dębicy.
Dla podkreślenia kończącego się Roku Rodziny wszystkie obecne na Mszy św. rodziny otrzymały specjalnie przygotowany na tę okazję modlitewnik.
Bp Andrzej Jeż rozdaje modlitewniki rodzinne.Przedłużeniem świętowania był festyn rodzinny. - Bardzo cieszy obecność zorganizowanych pielgrzymek na nasze spotkanie w Starym Sączu. Myślę tu o grupie Rodzinnego Pielgrzymowania Szklakiem św. Jakuba z Brzeska oraz Beskidzką Drogą św. Jakuba z Przyszowej, o przedstawicielach Ruchu Szensztackiego, rodzinnej pielgrzymce rowerowej z Nowego Sącza i Dobrkowa, Rycerzach św. Jana Pawła II, oraz o pielgrzymkach z parafii, które przybyły do Starego Sącza - mówi ks. Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.