Biskup Stanisław Salaterski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z Chronowa i Kobyla.
Bierzmowanie odbyło się w pięknym, wielowiekowym kościele pw. Ducha Świętego w Chronowie w związku z rozpoczynającą się w tej parafii wizytacją kanoniczną.
Jest ona jedną z najstarszych, a zarazem najmniejszych wspólnot w diecezji tarnowskiej, liczy blisko 800 lat istnienia i należy do niej ok. 500 wiernych. Zabytkowy kościół, w którego ołtarzu głównym znajduje się XVI-wieczny obraz Zesłania Ducha Świętego, obchodzi w tym roku 335. rocznicę konsekracji. Parafia w Kobylu, kilkadziesiąt razy młodsza, częściowo z tej wspólnoty się wywodzi.
Na prośbę rodziców bp Stanisław Salaterski w uroczystość świętych Piotra i Pawła udzielił młodzieży z tych wspólnot sakramentu bierzmowania. Mówił o szczególnej misji, jaką z woli Boga swoim życiem wypełnili apostołowie. Podkreślił, że to właśnie dzięki gorliwości świętych Piotra i Pawła oraz innych uczniów Jezusa Kościół, którym jesteśmy, nazywany jest apostolskim. - Z tej prawdy wynikają dla nas różne zadania. Dwa sobie uświadommy dzisiaj szczególnie - zachęcał biskup, wzywając do wierności Chrystusowi i dzielenia się swoją wiarą z innymi.
Bierzmowani z szafarzem sakramentu bp Stanisławem Salaterskim i duszpasterzami wspólnot. Beata Malec-Suwara /Foto Gość- Skoro jesteśmy Kościołem apostolskim to znaczy, że jesteśmy zbudowani na fundamencie wiary i świadectwie życia apostołów. Zachowujemy prawo do tej nazwy tak długo, jak długo jesteśmy wierni nauce apostołów. Jeżeli zaś zabraknie nam posłuszeństwa wiary, zaczniemy zmieniać Ewangelię i naukę, którą głosili apostołowie i świadkowie Jezusa Chrystusa, ten tytuł nie bardzo nam przystoi. Kiedy mamy więc pokusę poprawiania nauki Kościoła, Ojca Świętego, tekstów zawartych w Piśmie Świętym, powinniśmy mieć świadomość, że czyniąc to, sami wychodzimy z Kościoła - tłumaczył biskup.
Przypomniał również, że z bycia Kościołem apostolskim wynika też nasz obowiązek dzielenia się wiarą z innymi. Składa się na niego nasza działalność ewangelizacyjna, wpieranie misji i misjonarzy, bycie świadkiem Chrystusa wszędzie, gdzie pośle nas Bóg. Po to otrzymujemy pomoc z wysoka. - Duch Święty, którego otrzymujemy w bierzmowaniu, jest tym, który pomaga nam zrozumieć wiarę, być posłusznym Panu Bogu, dzielić się doświadczeniem Boga z innymi i podpowiada nam, jak to czynić, aby ci, którzy z nami się spotkają, uwierzyli w Pana Boga, stali się uczniami Jezusa Chrystusa, dołączyli do wspólnoty Kościoła - wyliczał biskup, dodając, że młodzi w sakramencie bierzmowania otrzymują tego samego Ducha Świętego, który zstąpił na apostołów w Wieczerniku. - Wyjdziemy z tej świątyni mocni jak oni, by być posłusznymi Panu Jezusowi, by opowiadać o Nim światu, by już tu na ziemi urzeczywistniać Królestwo Boże - dodał.
Zdjęcia z uroczystości zamieściliśmy TUTAJ.
Dziękował bierzmowanym za przygotowanie się do przyjęcia sakramentu, ale także księżom, szczególnie rodzicom, rodzeństwu, świadkom, wspólnotom i wszystkim, którzy ich na tej drodze wspierali. - Ufam, że świadectwo wiary, z jakim spotkaliście się dotychczas, będzie dla was zachętą i umocnieniem nie tylko dla wzrostu waszego osobistego życia duchowego i współpracy z Duchem Świętym, ale także w kontynuowaniu tych pięknych dzieł, którymi zarówno jedna, jak i druga parafia może się poszczycić w swojej historii - dodał bp Stanisław Salaterski.