Pierwotnie upamiętniał miejscowych, którzy polegli na frontach I wojny światowej. Zbudowano go 100 lat temu.
W parafii Olesno, na terenie której leży Ćwików, odbyła się 16 lipca podwójna uroczystość. Na Mszy św. w kościele w Oleśnie pobłogosławiono nowy sztandar OSP z Ćwikowa, która liczy już sobie 97 lat istnienia.
- Jednostka powstała w 1925 roku. Stary sztandar, który mamy, mocno się już wysłużył, dlatego postanowiliśmy przygotować nowy. Obecnie w naszej OSP jest 40 strażaków, w tym 12 seniorów, 18 druhów ma uprawnienia do wykonywania funkcji ratowniczo-gaśniczych, pozostali przygotowują się do tych zadań - mówi Jarosław Marczyk, prezes OSP Ćwików.
Mszy św., podczas której pobłogosławiono nowy sztandar, przewodniczył kapelan powiatowy Straży Pożarnej ks. prał. Zygmunt Warzecha. W homilii podkreślił, że sztandar strażacki jest szczególnym znakiem, który ogniskuje w sobie wszystkie wartości związane z hasłem „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
- Każdy z was powinien nosić w sobie cząstkę tego sztandaru, realizując w swoim życiu wartości, które są związane ze służbą drugiemu człowiekowi i całemu stworzeniu. Zaś sztandar powinien wyrażać waszą jedność we wspólnym działaniu dla dobra społecznego - mówił ks. Warzecha.
Proboszcz parafii Olesno ks. prał. Jan Panek podkreśla, że sztandar rodzi poczucie wspólnoty. - Jest także znakiem pamięci, że praca strażaka to bezinteresowne bohaterstwo i służba dla ogółu - mówił duszpasterz.
Apel poległych przed pomnikiem w Ćwikowie.Po Eucharystii wszyscy udali się do Ćwikowa pod pomnik mieszkańców poległych podczas I i II wojny światowej. Odbył się apel pamięci, a delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki i znicze.
Pomnik upamiętnia 34 żołnierzy pochodzących z Ćwikowa, walczących na różnych frontach I wojny światowej. Inicjatywa zbudowania monumentu wyszła od Koła Młodzieży przy Małopolskim Towarzystwie Rolniczym. Na budowę zebrano ponad 300 tys. marek polskich. Pierwsze prace rozpoczęto w maju 1922 roku, a uroczyste poświęcenie pomnika miało miejsce 16 lipca 1922 roku. Był to, jak podkreśla się w kronikach szkoły w Ćwikowie, pierwszy taki pomnik w Polsce.
Dzieci z przedszkola składają wiązankę kwiatów i znicze.Później na tablicy pomnika dopisano jeszcze 13 osób walczących w czasie II wojny światowej.
- Mój dziadek należał do komitetu budowy pomnika - mówi Roman Sarat, sołtys Ćwikowa. - To bardzo ważne miejsce na mapie naszej miejscowości. Pomnik ostatnimi laty mocno zniszczał, ale udało się go odnowić dzięki wsparciu gminy Olesno. Upamiętnia naszych, ale przypomina również o wielkiej historii, w której polegli uczestniczyli, walcząc o niepodległą Polskę - dodaje sołtys.
Po apelu poległych i złożeniu kwiatów udano się pod remizę strażacką, gdzie jednostka OSP Ćwików otrzymała nowy sztandar.