Nowy numer 18/2024 Archiwum

Ks. Marek Tabor z Odznaką Honorową Starego Sącza

Wraz z nim burmistrz Starego Sącza uhonorował 15 innych osób - społeczników, artystów, działaczy, którzy od wielu lat czynią to miasto jeszcze piękniejszym i jeszcze lepszym.

Wręczenie odznaczeń odbyło się wczoraj, 22 lipca. Burmistrz Jacek Lelek uhonorował Odznaką Honorową Starego Sącza 16 osób działających na rzecz lokalnych inicjatyw, społeczników i przyjaciół tego miasta.

Wśród wyróżnionych jest ks. Marek Tabor, proboszcz parafii św. Elżbiety w Starym Sączu. W tym roku kapłan świętuje 40. rocznicę święceń. Pracował m.in. w Radłowie i w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Później wyjechał do Niemiec, gdzie przez kilka lat pełnił posługę w Polskiej Misji Katolickiej w Mainz w Moguncji. W 2000 r. został kapelanem w starosądeckim klasztorze klarysek. Proboszczem parafii św. Elżbiety jest od 2009 roku.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia podkreślano przede wszystkim jego dbałość o kościół farny i jego zabytki, a także wkład w substancję kulturową i zabytkową Starego Sącza jako całości. Najnowsza jego inicjatywa to rozpoczęcie starań o odbudowę zabytkowych organów Głowińskiego w kościele farnym.

Ponadto honorowe odznaczenie otrzymał Géza Cséby, węgierski pisarz, poeta i tłumacz polskiej literatury pięknej na język węgierski, historyk literatury, kulturoznawca i dyplomata. Architekt polsko-węgierskich kontaktów i partnerstwa Starego Sącza i Keszthley, przyjaciel grodu św. Kingi i Sądecczyzny i ich niestrudzony promotor.

Wyróżniono także Barbarę Baziak, dyrektorkę Szkoły Podstawowej im. ks. Tadeusza Dłubacza w Moszczenicy Niżnej, wychowawczynię wielu pokoleń młodzieży, bez reszty oddanej swojej szkole i uczniom. W uznaniu za wkład w misję edukowania młodego pokolenia, dbałość o tradycję i kulturę małej ojczyzny oraz pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców uhonorowana medalem Polonia Minor.

Kolejna nagrodzona osoba to Jan Golonka, zaangażowany samorządowiec od 1990 roku. Za działalność na rzecz rozwoju samorządu, powiatów i za kształtowanie pozytywnego wizerunku ziemi sądeckiej był honorowany licznymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie jest prezesem Zarządu Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw "Owoc Łącki" Sp. z o.o.

Odznakę Honorową Starego Sącza otrzymała również Anna Kolak, całe zawodowe życie związana z pielęgniarstwem i położnictwem. "Trudno o osobę w Starym Sączu, która Anny Kolak nie zna, i takiej, która nie doświadczyła od niego choćby drobnej pomocy i wsparcia. Szczególnie wart podkreślenia jest fakt zawsze aktywnego kontaktu, rozmowy i ogromnej życzliwości. To osoba skromna, uśmiechnięta, prawdziwie pomocna dłoń. Nie tylko wielkie dokonania i zasługi czynią nasze życie lepszym. Takie osoby dzięki wielkiej serdeczności i gotowości poświęcenia swojego czasu dla innych umacniają wiarę w ludzi" - podkreślono.

Wojciech Lasek - współzałożyciel i przez wiele lat wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Gniazdo" - to kolejna z wyróżnionych osób. Przez wiele lat działalności z zaangażowaniem włączał osoby niepełnosprawne z Sądecczyzny w życie kulturalne i sportowe lokalnej społeczności, jednoczy ludzi dobrej woli wokół rozwiązywania problemów dzieci i osób niepełnosprawnych.

Odznakę Honorową Starego Sącza otrzymał także Antoni Majerski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołkowicach Górnych. Funkcję tę pełni nieprzerwanie od 1993 roku. Pod jego okiem pierwsze szlify w strażackim fachu zdobyły dziesiątki druhów. Ogromnie zaangażowany w sprawy innych ludzi, również te niezwiązane ze sprawami OSP.

Ponadto uhonorowano wieloletniego urzędnika i byłego przewodniczącego rady parafialnej w Przysietnicy, obecnie ławnika Sądu Okręgowego Kazimierza Nakielskiego oraz Jadwigę Podstawę, nauczycielkę j. polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Jest pomysłodawczynią, współorganizatorką i koordynatorką wielu projektów edukacyjnych, obywatelskich, historycznych i patriotycznych, które m.in. mają na celu ocalenie od niepamięci wojennych historii rodzin polskich i żydowskich, a także propagowanie myśli i dzieła ks. prof. Tischnera w szkolnym środowisku.

Wśród wyróżnionych są również Andrzej Pasoń, artysta rzeźbiarz i architekt, projektant i wykonawca wystroju wnętrz wielu świątyń, m.in. kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu, a także Józef Stec, artysta plastyk, malarz, projektant witraży i konserwator dzieł sztuki. To on w 1999 r. zorganizował Międzynarodowy Plener Malarski ku czci bł. Kingi przed jej kanonizacją przez papieża Jana Pawła II w Starym Sączu. Prace z tego pleneru znajdują się w muzeum, w klasztorze sióstr klarysek i Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek w Starym Sączu.

Kolejni uhonorowani to: Tadeusz Szewczyk, ambasador rzemiosła sądeckiego i reprezentant jego interesów na forum ogólnokrajowym; Joanna Ustarbowska-Dudka, pianistka, organizatorka i dyrektorka Szkoły Muzycznej I st. w Starym Sączu od jej założenia w 2007 r.; Agnieszka Wójcik, założycielka i właścicielka starosądeckiej firmy Furini, hojny mecenas wielu imprez, wydarzeń charytatywnych i społecznych, od Festiwalu Pannonica przez Turniej Sokolika po Bieg św. Kingi.

Ponadto Odznakę Honorową Starego Sącza otrzymał Miroslav Vilkovský, słowacki samorządowiec, burmistrz trzech kadencji miasta Lewocza, które jest miastem partnerskim Starego Sącza poprzez wiele inicjatyw realizowanych wspólnie, a służących ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego polsko-słowackiego pogranicza.

Uhonorowano ponadto Józefę Zbrońską, która przez 30 lat była przewodniczącą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzięki jej rzetelności i fachowości komisja odgrywała kluczową rolę w lokalnej polityce wobec problemów alkoholowych. Szereg różnorodnych, często pionierskich działań sprawił, że profilaktyka nabrała prawdziwego znaczenia. W tym skomplikowanym obszarze wymagającym taktu, skromności i zaufania przez trzy dekady powierzano jej wsparcie i mierzenie się z prawdziwymi ludzkimi dramatami. Historia pracy J. Zbrońskiej pełna jest też zwycięstw i sukcesów w walce z nałogiem tych osób, które obejmowała wsparciem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy