Nowy numer 40/2022 Archiwum

Naukowcy zbadają DNA górali

Najbliższa okazja nadarzy się 13 sierpnia podczas festynu rodzinnego Związku Podhalan w Szczawnicy.

W najbliższych dniach na Podhale przyjedzie zespół naukowców Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, który pobierze próbki od górali do badania genomicznego w ramach ogólnopolskiego projektu Genomiczna Mapa Polski. Jego celem jest stworzenie obrazu zmienności genetycznej mieszkańców Polski, w tym przedstawicieli mniejszości etnicznych, regionalnych czy narodowych.

Warunkiem udziału w badaniu jest oddanie próbki śliny do badań DNA i wypełnienie ankiety. Jak obiecują naukowcy, w zamian można uzyskać informacje na temat swojego pochodzenia w linii matczynej, a w przypadku mężczyzn także w linii ojcowskiej.

Najbliższa okazja do oddania próbki nadarzy się już jutro, 13 sierpnia, podczas Festynu Rodzinnego Związku Podhalan w Szczawnicy. Naukowcy odwiedzą także  Strażackie Śpasy (Ząb, 14 sierpnia) i Święto Lasu (Siwa Polana, 15 sierpnia).

Przez co najmniej 30 min. przed oddaniem próbki nie wolno jeść, pić, żuć gumy, myć zębów ani palić papierosów.

Genealogią genetyczną i badaniem pochodzenia swojej rodziny, a także Polaków i w ogóle człowieka od wielu lat zainteresowany jest ks. Stanisław Pietrzak, emerytowany proboszcz z Tropia, zapalony genealog, a także inicjator poszukiwań genetycznego Adama, ojca wszystkich ludzi. To dzięki m.in. jego determinacji odnaleziono najstarszą genetycznie grupę, dziś utożsamianą z liczącym kilkanaście tysięcy osób plemieniem Bang-wa w Kamerunie. Według dzisiejszej wiedzy genetycznej tam właśnie pojawił się Y-Adam, czyli pierwszy wspólny przodek w linii ojcowskiej.

Na ten temat pisaliśmy tutaj:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy