Brzmi, jak wspomnienie sprzed lat? Nic podobnego. Tak wyglądały tegoroczne dożynki w Łąkcie.
Parafia Łąkta 15 sierpnia dziękowała za plony i błogosławieństwo w pracach rolniczych.
Za tegoroczne dożynki odpowiadała pani dziekan Elżbieta Bednarczyk z przysiółka Golonkówka.
Przed rozpoczęciem Mszy świętej dziękczynnej delegacje przybyły przed kościół. Na czele orszaku dożynkowego szły dzieci i młodzież, niosący w ozdobnych koszykach plony ziemi i bukiety kwiatów. Kolejno prezentowali się przedstawiciele Koła Gospodyń im. Św. Marty w regionalnych strojach. Orszak zamknął wieniec dożynkowy, reprezentowany przez sąsiadów tegorocznych starostów - rodzinę państwa Elżbiety i Andrzeja Bednarczyków z Łąkty Górnej, niosących wodę i wino oraz dorodny bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki. W drodze z domu do kościoła przy akompaniamencie akordeonu śpiewali maryjne pieśni.
Przed kościołem orszak powitała asysta Liturgicznej Służby Ołtarza wraz z kapłanami - księdzem proboszczem Januszem Czajką oraz ks. prof. dr hab. Józefem Młyńskim, profesorem UKSW w Warszawie, a także wykładowcą na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Po ucałowaniu chleba i przywitaniu zgromadzonych wszyscy weszli w uroczystej procesji do kościoła. Plony ziemi i wieniec ustawiony zostały przed ołtarzem, z lewej strony. W tym roku wieniec prezentował Krzyż z Sercem Pana Jezusa, po boku znajdował się kielich IHS oraz Pismo Święte. Tegoroczne hasło dożynek zawarło słowa: "Tobie przynosimy chleb, aby stał się chlebem życia".
W wygłoszonym poetyckim kazaniu przez ks. prof. Józefa przeplatanym cytatami naszych wieszczów narodowych zawarte były słowa wdzięczności za plony ziemi oraz poszanowania dla tradycji i wartości. Kaznodzieja odniósł się do rocznicy Cudu Nad Wisłą z 1920 roku oraz szczególnej opieki Matki Bożej nad naszym narodem. Zaapelował także, aby nadal podtrzymywać te piękne wartości i przekazywać je dzieciom oraz wnukom, ponieważ do nich będzie należało tworzenie kolejnych dziejów naszej Ojczyny. Przypomniał także tragiczne losy naszych rodaków pomordowanych w niemieckich obozach zagłady za naszą wolność, którą dziś się cieszymy.
Pamiątkowe zdjęcie. fot. Tomasz KępaNa koniec słowa podziękowań skierował ksiądz proboszcz, dziękując za poświęcony czas rodzinie oraz sąsiadom pani dziekan Elżbiety, którzy własnoręcznie wykonywali tegoroczny wieniec. Podziękowania popłynęły w stronę wszystkich uczestników liturgii, a także przybyłych gości oraz członków Koła Gospodyń Wiejskich im. Św. Marty.
Pamiątkowe zdjęcia i wspólny obiad zakończył świętowanie tegorocznych obchodów uroczystości Matki Bożej Zielnej w łąkieckiej wspólnocie parafialnej.