W Domku Myśliwskim w Łąkcie Górnej królowała na stole dziczyzna i potrawy przygotowane według tradycyjnych receptur. Wszystko z lasu. Ze śpiewem na ustach.
W czwartek 10 listopada w Domku Myśliwskim w Łąkcie Górnej odbyło się wydarzenie pt. Natura od kuchni zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich im. św. Marty przy współpracy z Lasami Państwowymi. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję popróbować dań przygotowanych z produktów leśnych takich jak dziczyzna, przetwory, herbaty i zioła, grzyby.
Wydarzenie było częścią projektu "Dobre z lasu" realizowanego jest przez Państwowe Gospodarstwa Leśne Lasy Państwowe. Ma on na celu promowanie dziczyzny, płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. Panie z Koła Gospodyń przygotowały dla wszystkich przybyłych pyszne potrawy oparte o tradycyjne receptury, które niejednokrotnie są wiedzą tajemną. Dziczyznę przyrządził pan Radosław Podolny, myśliwy z Koła Łowieckiego Ryś.
Panie nie tylko są autorkami dzieł kulinarnych, ale także aktywnie włączają się w życie parafii. fot. Tomasz KępaWarto zaznaczyć, że Koło Gospodyń w Łąkcie prężnie działa i rozwija się, za swoją patronkę mają św. Martę. Panie nie tylko są autorkami dzieł kulinarnych, ale także aktywnie włączają się w życie parafii, prowadzą nabożeństwa, uczestniczą chętnie w wydarzeniach religijnych w swoich regionalnych strojach.
Prezentacja potraw z dziczyzny. fot. Tomasz KępaPani prezes Zofia Grabska chwali się także książką kucharską, która nie dawno została wydana, a nosi tytuł „Z nurtem łąkieckich smaków”. Zawiera kilkanaście regionalnych potraw, a opatrzona jest licznymi zdjęciami z wydarzeń kulturalno-religijnych prowadzonych przez Koło Gospodyń.
Najlepiej byłoby popróbować wszystkiego. fot. Tomasz Kępa- Książka ta jest zwieńczeniem kilku lat naszej pracy, która nie poszła na marne. Staramy się iść z duchem czasu, dlatego powstał dziecięcy zespół regionalny Łąkty, który dziś zaprezentował także pokaz artystyczny dziecięcego zespołu ludowego Łąkta nawiązujący do 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości. W naszym Kole łączą się tradycja z kulturą i nowoczesnością przy udziale młodego pokolenia i dzieci. Cieszymy się z tego, że to wszystko co dobre dzieje się we współpracy z parafią przez patronat księdza proboszcza i przy udziale gminy - mówi pani prezes Zofia Grabska.
Wspólne wieczorne spotkanie w przeddzień rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości było okazją dla łąkieckiej społeczności do kultywowania i przekazywania tych regionalnych tradycji, dziedziczonych z pokolenia na pokolenie, a także śpiewu patriotycznych pieśni.