Spędzi tu trzy dni. Jest autorytetem w teorii i wykonaniu chorału gregoriańskiego, twórcą znanego na całym świecie zespołu Ensemble Organum.
W sobotę 7 stycznia o 20.00 w kościele Matki Bożej Niezawodnej Nadziei na Jamnej Marcel Pérès oraz Schola Cantorum Minorum Chosoviensis zaprezentuje wybrane fragmenty z Codex Calixtinus (XII w.) – księgi z Santiago de Compostella zawierającej m.in. liturgię ku czci św. Jakuba, a po koncercie odbędzie się krótki wykład Marcela Pérèsa i dyskusja na temat: "Czego uczy nas XII-wieczna muzyka liturgiczna?".
Marcel Pérès i Schola Cantorum Minorum Chosoviensis zaśpiewają na Jamnej także 6 i 8 stycznia na Mszy św. o 16.00. W piątek 6 stycznia będzie to XIV-wieczna Msza z Tournai, uważana za najstarszą zachowaną kompozycję mszalną – wielogłosowe opracowanie części stałych Mszy Świętej. Jej nazwa pochodzi od miejscowości Tournai (obecnie na terenie Belgii), gdzie do dziś w Archiwum Katedry Notre-Dame jest przechowywany rękopis A 27 zawierający kompletną kompozycję: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei i Ite missa est. Wszystkie ogniwa są zbudowane w strukturze trzygłosowej.
W niedzielę 8 stycznia podczas Mszy św. o godz. 16 – podobnie jak w piątek – śpiew liturgiczny prowadzi schola kantorów z Marcelem Peresem.
Marcel Pérès to światowej sławy muzykolog, kompozytor i znawca muzyki średniowiecznej, jest autorytetem w teorii i wykonaniu chorału gregoriańskiego, twórcą znanego na całym świecie zespołu Ensemble Organum.
Z kolei Schola Cantorum Minorum Chosoviensis pracuje nad Mszą z Tournai od wielu lat i obecnie wykonuje ją na podstawie autorskiej edycji uwzględniającej wszystkie dostępne źródła komparatywne z wyraźną jednak preferencją dla wersji zanotowanej w rękopisie z Tournai oraz z wykorzystaniem oryginalnej notacji menzuralnej – najlepiej oddającej szeroko rozumiany charakter tej muzyki.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie jamna.dominikanie.pl.