Diecezja tarnowska dziękowała za zmarłego emerytowanego papieża Benedykta XVI.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż przewodniczył 3 stycznia w tarnowskiej katedrze Mszy św. żałobnej w intencji zmarłego 31 grudnia 2022 roku emerytowanego papieża Benedykta XVI.
Razem z bp. Jeżem Eucharystię koncelebrowali abp Henryk Nowacki, biskupi pomocniczy Stanisław Salaterski, Leszek Leszkiewicz i Artur Ważny oraz biskup pomocniczy senior Władysław Bobowski, a także przedstawiciele tarnowskiego duchowieństwa. W tarnowskiej katedrze modlili się klerycy tarnowskiego seminarium, osoby konsekrowane i świeccy.
W homilii bp Jeż podkreślił, że nie sposób objąć bogatej spuścizny duchowej zawartej w nauczaniu papieża seniora. - Najbardziej istotne przesłanie Benedykta XVI zostało zawarte w jego duchowym testamencie, w którym wybrzmiewają słowa „trwajcie mocno w wierze i nie dajcie się zmylić”. Znamienne, że pokrywają się one z hasłem jego pielgrzymki do Polski w 2006 roku. Papież uczył, że podstawą wiary jest osobista relacja z Chrystusem. Zawierzając Mu siebie nie tracimy nic, a zyskujemy wszystko. W Jego rękach nasze życie nabiera prawdziwego sensu - mówił bp Jeż, podkreślając, że najlepiej uczcimy Benedykta XVI, przyjmując jego apel i starając się go sumiennie wypełnić. - Trwać mocno w wierze, dawać świadectwo wiary i nie dać się zmylić współczesnym fałszywym prorokom - przypominał biskup.
Pasterz diecezji zachęcał do lektury dzieł Benedykta XVI, które dają inspirację do pogłębiania swojej wiary i życia nią w codzienności. Przypomniał też o szacunku, jakim zmarły papież senior darzył Polskę i Polaków, nie tylko ze względu na osobę Jana Pawła II. - Nauczył się języka polskiego także z miłości do naszego narodu, któremu chciał opowiedzieć dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie w naszym ojczystym języku. Zwracał się jednak jak ojciec Kościoła, który mówił do swoich dzieci o tajemnicach zbawczych, naszej godności w perspektywie Wcielenia Syna Bożego, dlatego jesteśmy związani z osobą Benedykta XVI i jesteśmy mu wdzięczni - mówił bp Jeż.
- Kiedy teraz przekroczył próg wieczności i została zamknięta księga jego życia, dziękujemy Bogu za dar tego wielkiego człowieka Kościoła, za jego pasterską służbę. Dziękujemy za jego przenikliwy umysł i wrażliwość mistyka, za jego słowa i książki, które są światłem i inspiracją dla wierzących w Chrystusa we współczesnym świecie. Teraz zobaczył już Boga twarzą w twarz, za czym tęsknił z roku na rok coraz bardziej. Teraz jego pełne miłości wyznanie „Jezu, kocham Cię” przerodziło się w spotkanie z osobową Miłością i życiem na wieczność. My zaś trwajmy mocno w wierze i nie dajmy się zmylić - podkreślał biskup tarnowski.
Zmarły 31 grudnia emerytowany papież Benedykt XVI nigdy nie odwiedził diecezji tarnowskiej jako następca św. Piotra. Tarnowscy diecezjanie mogli go jednak spotkać wcześniej jako kardynała, prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Przyjechał do Szczepanowa na uroczystości 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława. Kardynał koncelebrował Mszę św., a po niej przemówił do tysięcy pielgrzymów. W Szczepanowie kard. Ratzinger zachęcał diecezjan, by trwali w wierze, której owocem są powołania kapłańskie i zakonne. Przypomniał również o duchowym kryzysie Europy, która potrzebuje impulsu odnowy. - „W dzisiejszym świecie, który jest świadkiem rozszerzającego się procesu sekularyzacji, zwłaszcza w Europie, liczymy wszyscy na impuls, który wypłynie z Polski, Ojczyzny św. Stanisława. Ów impuls pomoże nam, w tej przeżywającej trudności wiary Europie Zachodniej, znowu przypomnieć sobie o naszych głębokich chrześcijańskich korzeniach” - mówił przyszły papież.
W 2010 roku, tuż przed rozpoczęciem jubileuszu 225-lecia diecezji tarnowskiej, już jako Benedykt XVI napisał do jej wiernych list, w którym ponownie wezwał do wierności chrześcijańskim korzeniom i mocnego trwania w wierze. Przypomniał o dziedzictwie świętości zapisanym w biografiach świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej, ale również o świadectwie wiary, jakie dają codziennie duszpasterze, osoby konsekrowane, rodziny, samotni, młodzi i dzieci zaangażowani w ruchy, stowarzyszenia i grupy apostolskie. – „Za przykładem Maryi wytrwale służcie Bogu i bądźcie wiernymi Jego świadkami! Naśladujcie Waszą Patronkę oraz wywodzących się z Waszej ziemi świętych i błogosławionych, odpowiadając na apel, z jakim zwrócił się do Was Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II: «Nie lękajcie się być świętymi!» - apelował papież zwracając uwagę na najważniejsze środki uświęcenia takie jak modlitwa osobista i wspólnotowa, słuchanie słowa Bożego, przystępowanie do sakramentów świętych.