Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Godzina Jezusa

Grecki rzeczownik "hora" może być rozumiany dosłownie lub w przenośni.

Komentatorzy przyjmujący bardzo młody wiek powołanego syna Zebedeusza wskazują na niewielkie odległości między miejscowościami Galilejskimi, które są wzmiankowane na kartach Ewangelii. Wskazują, iż zasadnicza część spotkań i formacja uczniów Jezusa dokonywała się w czas świąt, w czas szabatów, nade wszystko zaś podczas wspólnych podróży do Jerozolimy. Prawo bowiem nakazywało pobożnym Żydom trzykrotnie w ciągu roku odbyć pielgrzymkę do Jerozolimy – na święta Paschy, Namiotów i Pięćdziesiątnicy. Podróż z Galilei do Jerozolimy – około sto czterdzieści kilometrów – trwała około tygodnia. W Świętym Mieście spędzano około tygodnia, po czym kolejny tydzień trwał powrót do Galilei. Miał to być czas – w opinii części komentatorów – szczególnej formacji wybranych Apostołów. W tym gronie swoje miejsce mógł mieć także i Jan, który w gronie Apostołów miał starszego brata Jakuba, zwanego Starszym. On zajmował się młodszym bratem podczas wędrówek do Jerozolimy i dbał o jego bezpieczeństwo i potrzeby. W naturalny sposób opiekował się młodszym bratem, który bez trudu mógł być we wspólnocie apostołów.

Argumentując bardzo młody wiek powołanego Jana, komentatorzy wskazują, iż w czasach Jezusa chłopcy w Palestynie najpierw – od piątego do dziesiątego roku życia – uczęszczali do szkół przysynagogalnych, gdzie uczyli się Prawa, czyli Pięcioksięgu, w którym zapisano sześćset trzynaście przykazań. Następnie zaś – od dziesiątego do trzynastego roku życia, czyli do święta bar micwy – nacisk kładziono na tradycję i naukę ustną. W myśl tych zasad Jan w wieku dziesięciu lat zakończył pierwszy etap edukacji w przysynagogalnej szkole, a etap drugi rozpoczął w szkole Jezusa z Nazaretu.

Uznanie bardzo niezwykle młodego wieku Jana, gdy Jezus umierał na krzyżu, pozwala przyjąć, późną datację Ewangelii – około 90 r. po Chr. Oznacza to, że Jan miał wystarczająco dużo czasu, by przemedytować życie i działalność Jezusa. Czas ten zaowocował powstaniem bogatej symboliki, która jest obecna jest w dziele Janowym. Jednym z takich niezwykłych symboli jest „godzina Jezusa”. Niewątpliwie dla Autora Czwartej Ewangelii „godzina Jezusa” to wydarzenia paschalne – męka i śmierć Chrystusa, które ostatecznie prowadziły do Jego zmartwychwstania.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl