Fundacja „Auxilium” co tydzień, w poniedziałki, zaprasza do udziału w debatach sokratejskich. Czym różną się od oksfordzkich?
Prowadzącym klub dyskusyjny i moderatorem projektu pn. Tarnowska Agora, realizowanego w formule debat sokratejskich, jest trener szkoleniowiec Fundacji „Auxilium”, działacz społeczny Dominik Witold Feliks. Grupa spotyka się w poniedziałki o godz. 18 przy ul. Legionów 30, na drugim piętrze, w sali konferencyjnej Fundacji „Auxilium”.
Każde spotkanie oparte jest na tekście przewodnim, który jest punktem wyjścia do dyskusji. Jak tłumaczy prowadzący, rozmowy te mają przede wszystkim pobudzić uczestników do krytycznego myślenia, skłonić do weryfikowania utartych wzorców i stanowisk, jakie sobie wypracowaliśmy, być próbą wyjścia poza swój schemat myślenia, wyrwania z baniek światopoglądowych, w jakich tkwimy, a więc dążeniem do rozwoju, do poszukiwania prawdy.
– W tego rodzaju dyskusji czynnikiem kluczowym jest oczywiście umiejętność debatowania, argumentowania, stawiania pytań, również formułowania, ale jest to jedynie narzędzie, a nie cel. Ideą nie jest tu sama rozmowa czy konkurs, w którym wygrywa ten, kto jest lepszy w technikach debatowania. Celem przewodnim jest dla nas poszukiwanie prawdy, bo wierzymy przede wszystkim, że prawda jest – tłumaczy Marcin Rzegocki, dyrektor zarządzający Fundacji „Auxilium”.
Debaty sokratejskie z założenia mają być poszukiwaniem prawdy. – Żeby jednak dojść do prawdy, musimy dopuścić do siebie taką myśl, że możemy się mylić. I choć może to niepokoić, na początku uczymy się podważać i negować, dopuszczać, że nawet Sokrates mógł być omylny. Wszystko to ma nas uczyć pokory wobec prawdy, która jest ponad nami, ponad Sokratesem, Platonem czy Arystotelesem. „Prawda leży tam, gdzie leży” – to takie powiedzenie, które pokazuje, że prawda jest transcendentna wobec nas i my możemy jedynie do niej dążyć, a nie ją ustanawiać – zauważa prowadzący D. Feliks.
W Tarnowie mocno zakorzeniona jest debata oksfordzka, będąca rodzajem konkursu. – Najważniejsza w debatach oksfordzkich jest skuteczność. W tego typu debatach istotne jest posługiwanie się argumentami niekoniecznie związanymi z naszymi przekonaniami, bo o tym, czy bronimy czy obalamy jakąś tezę, decyduje losowanie. My twierdzimy, że powyżej skuteczności jest słuszność, i to słuszność jest naszym celem, zaś formuła spotkań pozwala na swobodniejsze poruszanie większej liczby zagadnień, niż ma to miejsce w trakcie debat oksfordzkich – wyjaśnia filozof.
Tarnowska Agora jest tylko jednym z wielu działań realizowanych przez Fundację „Auxilium” w partnerstwie z miastem Tarnowem w ramach projektu pn. Laboratorium Prężności Społecznej Miasta. Kolejnym jest m.in. Most Ekonomiczny, także prowadzony przez Dominika Feliksa. Są to warsztaty z podstaw ekonomii, skierowane szczególnie do młodzieży licealnej i studentów, których celem jest przekazanie wiedzy ekonomicznej, odnoszącej się do praktyki dnia codziennego, poznanie metod zabezpieczania się przed oszustwami finansowymi, zgłębienie tematu niekorzystnych warunków umów biznesowych, a także poznanie narzędzi, dzięki którym uczestnik będzie mógł prężniej zareagować na kryzys gospodarczy. Pierwsze spotkanie odbędzie się 15 marca.
Działania realizowane w ramach Laboratorium Prężności Społecznej Miasta to ponadto Laboratorium Małżeństwa, w ramach którego odbywają się warsztaty, wykłady, wieczory z psychologią, spotkania z terapeutą rodzinnym, mające służyć polepszaniu relacji małżeńskich, oraz Laboratorium Osobowości. – W odróżnieniu od Poradni Arka, którą prowadzimy na pierwszym piętrze, to wszystko, co odbywa się na drugim piętrze – w ramach Laboratorium Prężności Społecznej Miasta – służy rozwojowi własnej osobowości, budowaniu swej przyszłości, bazując na swoich zasobach, swoich mocnych stronach. Wszystkich, którzy są chętni rozwijać się, poszukujących prowadzenia, nawet indywidualnych porad w zakresie znajdowania swoich mocnych stron, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, która jest skierowana zarówno do grup, jak też do osób indywidualnych – zachęca ks. Józef Partyka, prezes Fundacji „Auxilium”.
Wszelkie informacje na temat działań realizowanych w ramach Laboratorium Prężności Społecznej Miasta znajdują się na Facebooku Fundacji „Auxilium” (facebook.com/fund.aux) oraz na stronie arka.1815.pl. Zajęcia i warsztaty są bezpłatne. Można zapisać się na nie, dzwoniąc do sekretariatu Laboratorium Prężności Społecznej Miasta w godz. 12.00−16.00 pod numer telefonu 14 692 00 74.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się