Rozstrzygnięto wojewódzki interdyscyplinarny konkurs filozoficzny "Sapere aude!" (Odważ się być mądrym).
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej odbyło się 9 marca podsumowanie wojewódzkiego interdyscyplinarnego konkursu filozoficznego "Sapere aude!" (Odważ się być mądrym).
W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wyróżnieni i nagrodzeni przez komisję konkursową w kategoriach wizualnej, literackiej i eseju. Towarzyszyli im nauczyciele, rodzice, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, a także duchowni.
- Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży filozofią, rozwijanie samodzielnego, kreatywnego myślenia, formowanie wrażliwości poznawczej w duchu wychowania do wartości z podkreśleniem personalizmu chrześcijańskiego, motywowanie do ciężkiej pracy, a także wspieranie utalentowanych młodych ludzi z województwa małopolskiego - mówi dyrektor szkoły Anna Mruk.
Organizatorami konkursu jest zespół ludzi, którym przewodzi nauczycielka języka polskiego i filozofii Anna Smaga-Trojanowska. - Cieszymy się, że coraz więcej szkół bierze udział w konkursie, a prace uczestników cechuje coraz wyższy poziom. W tym roku mieliśmy największą trudność z oceną prac dzieci z klas IV – VI, ponieważ ich dzieła plastyczne były bardzo różnorodne, począwszy od rysunków, przez plakaty, komiksy, po filmy i prezentacje multimedialne. To wszechstronne podejście do tematów konkursu budzi największy podziw - mówi nauczycielka.
Zuzanna Sus, uczennica I LO w Tarnowie, jest jedną z laureatek konkursu w kategorii literackiej. - Wybrałam temat "Kto szuka prawdy, szuka Boga. W nawiązaniu do filozofii Edyty Stein". Swoje przemyślenia zawarłam w opowiadaniu. Chciałam w nim pokazać, że odległe od siebie pokolenia łączą te same ideały, a poszukiwanie prawdy i Boga to droga, którą trzeba iść każdego dnia - mówi laureatka.
Jej opiekunka Grażyna Potępa uczy w I LO w Tarnowie filozofii i etyki. - Z roku na rok młodzi ludzie zaczynają coraz bardziej interesować się filozofią. Pociągają ich tematy egzystencjalne, ważne są dla nich wartości, poszukują ich. Cieszę się, że przy tym uczą się myślenia, stawiania trudnych, ważnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Dzięki temu łatwiej im jest odłożyć telefon, zastanowić się nad sobą, nad światem, który ich otacza - mówi nauczycielka.
Z wykładem o relacji Pisma świętego i teorii ewolucji wystąpił ks. prof. Wojciech Grygiel z UPJPII w Krakowie. Organizatorzy konkursu współpracują z uczelnią, która poprzez dr. Jakuba Synowca pomaga merytorycznie jego uczestnikom.
W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 100 uczniów z 37 szkół województwa małopolskiego. Dyrektor szkoły Anna Mruk podkreśla, że konkurs ma potencjał, by stać się ogólnopolskim. - Wzrasta zainteresowanie, ale przede wszystkim poziom przysyłanych prac - dodaje dyrektor.