Arcyciekawy wykład wygłosił w Mościcach Maciej Nejman, architekt i wizytator kościołów diecezji tarnowskiej.
Wykład Macieja Nejmana o zabytkach i osobliwościach znajdujących się w kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej odbył się 7 marca w budynku MOST-u przy mościckim kościele na zaproszenie zarządu Towarzystwa Przyjaciół Mościc. Jak przekonywał prelegent, do przynajmniej połowy z ok. 1200 kościołów i kaplic mszalnych na tym terenie warto zajrzeć.
Ci, którzy mieli okazję wysłuchać jego wystąpienia, byli zachwyceni i urzeczeni. Architekt i wizytator kościołów diecezji tarnowskiej zafundował im - jak mówili - prawdziwą ucztę. Na wielu przykładach pokazywał, jak wyjątkowe w skali Polski i świata można tu znaleźć unikaty i nie są to tylko obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wykład Macieja Nejmana o zabytkach i osobliwościach znajdujących się w kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej odbył się 7 marca w budynku MOST-u przy mościckim kościele na zaproszenie zarządu Towarzystwa Przyjaciół Mościc. Beata Malec-Suwara /Foto GośćPrzywoływał słynne nazwiska architektów, projektantów, malarzy, rzeźbiarzy i twórców, którzy dla naszych kościołów tworzyli, jak chociażby Pius Dziekoński, Zdzisław Mączyński, Jan Maria Padovano, Jan Cini, artyści ze szkoły Caravaggia, Baltazar Fontana, Tobias van Nymegen, Jan Matejko, Jacek Malczewski, jego przyjaciel Wlastimil Hofman, Bolesław Barbacki, Adolf Hyła, Stanisław Klimowski i wielu innych.
Pokazał wiele przykładów i przedstawień Miłosierdzia Bożego na przestrzeni wieków, dowodząc, że jego kult był obecny w Kościele od zawsze. Architekt opowiadał m.in. o przedstawieniach niepokalanego poczęcia Maryi znajdujących się na terenie diecezji tarnowskiej na 500 lat przed objawieniami z Lourdes. Dzięki prezentacji wielu fotografii uczestnicy wykładu mogli zobaczyć, jak dzięki sztuce obrazowano teologiczne i ewangeliczne prawdy i jak na przestrzeni wieków podejście do wyobrażeń o nich się zmieniało. Na sztukę kościelną miały wpływ także sobory, a to, co się po nich zmieniało, nie zawsze lądowało na kościelnych strychach, w piwnicach i magazynach, choć i tak bywało, o czym może świadczyć przykład trumienek obrzędowych.
Uczestnicy wykładu „odwiedzili” w ten sposób co najmniej kilkadziesiąt kościołów i kaplic diecezji tarnowskiej, m.in. Lipnicę Murowaną, Powroźnik, Ptaszkową, Szczyrzyc, Tropie, Szczepanów, Stary i Nowy Wiśnicz, Bochnię, Tarnów, Stary i Nowy Sącz, Przydonicę, Rzepiennik, Bobową, Lipnicę Wielką, Wilczyska, Szyk, Krzyżanowice, Mysków, Dobrą, Żabno, Siedliska-Bogusz, Paszyn czy Zakliczyn. To właśnie z bocznego ołtarza z Zakliczyna Maciej Nejman przywołał znajdujący się tam napis: „Jeżeli szukasz cudów, znajdziesz ich tu”.
Oprócz tego, co absolutnie wyjątkowe w diecezji tarnowskiej, jak m.in. oryginalna płyta nagrobkowa św. Jacka znajdująca się w kościele św. Mikołaja w Bochni, architekt opowiedział też o swego rodzaju osobliwościach, jak feretron w formie lokomotywy z Ptaszkowej czy aniołek z kuflem piwa z kościoła w Szczyrzycu.