Nowy numer 18/2024 Archiwum

Mościckie śluby Jana Kazimierza przejdź do galerii

Podążając do mościckiej świątyni można zauważyć cztery potężne rzeźby betonowe. Widywałem je od dziecka i pewnego dnia zapytałam moją babcię, dlaczego one tu stoją i co przedstawiają.

Babcia Janina z przejęciem wyznała, że te figury znajdowały się niegdyś na ołtarzu głównym kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie/Mościcach. Jak podaje Pan Marek Smoła, autor książki „Mościce Kościół i ludzie”, figury te znajdowały się w kościele od 1963-1984 r. [zob. Mościce Kościół i ludzie, Marek Smoła, s. 128-130]

Budowę całego ołtarza rozpoczęto w 1956 r., czyli tego samego roku, w którym poświęcono nowo wybudowaną budowlę. Planowana budowa kamiennego ołtarza została jednak szybko odwołana z powodu braku środków na powstanie czterech ogromnych postaci. Te figury przedstawiają: największa: Maryję  ̶  w centrum całej nastawy z prawej strony umieszczony jest wizerunek króla Jana Kazimierza składającego swoją koronę Maryi. Natomiast po lewej stronie znajdują się dwie niższe figury przedstawiające św. Maksymiliana Kolbego i św. Stanisława Kostki. Teraz już wiem, co oznaczają te figury w otoczeniu mojego kościoła. Po tej zmianie w parafialnej świątyni znajduje się drewniany ołtarz z krzyżem górujących nad wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz płaskorzeźby św. Stanisława biskupa i męczennika oraz św. Maksymiliana.

W 1983 roku ks. Jan Rec zorganizował składkę na zmianę wystroju całego kościoła, a szczególnie na zmianę ogromnego ołtarza. Zestaw czterech wielkich figur został przeniesiony przed samą świątynię i jest aktualnie ołtarzem polowym, przy którym wierni mogą się modlić. W czasie uroczystości Bożego Ciała figury tworzą wraz z innymi przygotowanymi ozdobami, kwiatami i monstrancją z Ciałem Chrystusa niesamowitą kompozycję, która stanowi jeden z ołtarzy podczas procesji. W 1956 roku,

29 września, otrzymano pozwolenie na zorganizowanie uroczystego otwarcia i poświęcenia kościoła. Sam kościół został poświęcony 7 października przez biskupa Karola Pękalę. W mszy świętej odprawionej podczas tej wielkiej uroczystości brało udział około 5 tysięcy wiernych naszej parafii i nie tylko. Obecnie w rocznicę poświęcenia świątyni obchodzimy parafialny odpust w dzień św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Sam kościół z zewnątrz zachęca do obejrzenia go z bliska. Wchodząc możemy zobaczyć różne tablice przedstawiające postaci świętych, piękny ołtarz i wiele ciekawych rzeczy w wystroju całej świątyni. Być może ktoś zechce pozostać na mszy świętej lub na jakimś nabożeństwie, aby niezwykle przeżyć ten czas spędzony z Bogiem w tak wspaniałym i ciekawym miejscu jak to.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy