Wszystkie profesje są ważne i potrzebne dla rozwoju świata i człowieka.
Firma Coca cola bez managera sprzedała tylko 25 butelek napoju w ciągu roku. Sprzątaczki- ich zawód jest potrzebny do utrzymania czystości i porządku, nie tylko w poszczególnych miastach, ale na całej Ziemi. Pomagają zapobiegać katastrofom ekologicznym. Kiedyś wszystkim mówiono, że jeśli będziesz się źle uczyć, będziesz czyścić ulice. Natomiast w Niemczech jest to jeden z lepiej płatnych zawodów.
Najważniejszą sprawą jest to, żeby wybrany zawód stał się pasją. Każdy gdzieś zaczynał pracować, niekoniecznie było to zajęcie marzeń. Jeśli kończysz szkołę i nie wiesz, jaki zawód wybrać, wybierz zgodnie ze swoim charakterem i preferencjami. Np.: jeśli dobrze rozumiesz matematykę zostań księgowym/ekonomistą/programistą. Jeśli interesują cię problemy społeczne, fakty ale nie lubisz opowiadać się po żadnej ze stron, to zostań prawnikiem, policjantem lub detektywem.
Czy można zmienić specjalizację? Tak, bo nasz istnienie na ziemi jest jedno i, w każdym wieku, nigdy nie jest za późno, aby uczyć się i dokonywać zmian w swoim życiu.
Dlaczego musisz się uczyć?
Wiele dzieci i nastolatków zastanawia się, po co mi wiedzieć to i tamto? Nie jest tajemnicą, że im więcej wiesz, tym bardziej jesteś wykształcony, czy zakorzeniony w świecie kulturalnym. Dzięki temu posiadasz wiedzę i zbierasz doświadczenie życiowe, stajesz się mądrzejszy.
Chemia, fizyka, algebra są potrzebne, ale do czego trygonometria? Młodzież często z tym dyskutuje. Dla nich jej znajomość jest kwestią sporną.
Jednak wiadomo, nikt nie wie w jakiej sytuacji może się znaleźć. Przecież, gdy zaatakuje kogoś maniak, to wiedza o: układzie pierwiastków, poezji nie będzie wtedy pomocna. Ważne są wtedy umiejętności samoobrony: słownej lub fizycznej.
Nauka języków obcych jest niezbędna do rozwoju mózgu, np. po ukraińsku mówi się ‘pękł wazon’, a po angielsku ‘rozbiłem wazon’. Dla komunikacji z ludźmi, pracy za granicą i turyzmu ważne są umiejętności językowe. Budowa zdań we wszystkich językach jest inne, co wymaga wysiłku intelektualnego, on prowadzi do rozwoju osobistego. Jest nawet powiedzenie, ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem.
Uczymy się dla siebie, a nie dla klasy, mamy, krewnych. Dlatego presja wyników w nauce nie powinna tak bardzo martwić. Ocena to nie jest wyrok.