Nowy numer 17/2024 Archiwum

Prawie jak biskup

Ks. Kazimierz Skórski został administratorem diecezjalnym prałatury apostolskiej Marajó w Amazonii.

Posługujący od października 1995 r. w Brazylii ks. Kazimierz Skórski został w dniu 14 kwietnia administratorem diecezjalnym prałatury apostolskiej Marajó w Amazonii.

Praca ks. Kazimierza na brazylijskiej ziemi związana była na początku z diecezją Salvador da Bahia, a od lutego 2003 r. ze wspomnianą  prałaturą.

Jest on proboszczem w parafii pw. Matki Bożej w Bagre. Duszpasterstwo przez niego prowadzone miało i ma różne odcienie. W okresie swej aktywnej obecności ewangelizacyjno-socjalnej dokonał wielu przedsięwzięć, z których pięć zasługuje na specjalną uwagę.

Jego pierwszym dziełem była budowa barki, dzięki której otworzyła się możliwość odwiedzin i organizowania nowych wspólnot przy rzekach i na wyspach. Kiedy zaczynał duszpasterstwo w Bagre, tych wspólnot było 22, a później ich liczba wzrosła do 38. Wybudował też nowy kościół poświęcony w lutym 2014 r. Umieścił w nim obraz Jezusa Miłosiernego, zakupiony w Łagiewnikach. Chronologicznie ostatnim przedsięwzięciem jest postawienie domu parafialnego, którego poświęcenie miało miejsce w Poniedziałek Wielkanocny. Dom jest zarówno punktem duszpasterskim, jak i plebanią.

Kościół w Bagre - dzieło ks. Kazimierza.   Kościół w Bagre - dzieło ks. Kazimierza.
Wydział Misyjny

Dwie pozostałe inicjatywy mają dużo większy zasięg społeczny. Wybudował i oddał do użytku przedszkole dla około 250 dzieci w wieku 5 i 6 lat. Uczęszczają do niego nie tylko katolickie dzieci. Kolejnym nieocenionym przedsięwzięciem jest stworzenie ośrodka zdrowia na peryferiach miasteczka. W tych dziełach swój niezastąpiony udział ma udział diecezja tarnowska, a zwłaszcza jej misyjni kolędnicy.

Prałatura Marajó położona jest na obszarze, który pokrywa 8 prefektur (powiatów). Całość liczy prawie 80 tys. km2, a więc powierzchniowo można porównać ją z czwartą częścią Polski. Powstała niespełna 100 lat temu (1928 r.) i położona jest w delcie największej rzeki świata, Amazonki. Obecnie posiada 10 parafii, w których duszpasterstwo jest prowadzone przez 8 miejscowych księży, 3 tarnowiaków i 6 zakonnych (augustianów) hiszpańskiej i brazylijskiej narodowości. Nasi księża: Kazimierz Skórski, Przemysław Podobiński i Michał Mikulski posługują w dwóch parafiach. Dwóch innych misjonarzy tarnowskich zakończyło już swą posługę na tym terenie: ks. Tadeusz Sępek (2005-2021) i ks. Grzegorz Trojan (2007-2011).

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy