W kaplicy w tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym zamontowane zostały nowe, przywiezione z Niemiec organy piszczałkowe.
Według obecnego stanu wiedzy jest to już czwarty z kolei instrument w seminaryjnej kaplicy na przestrzeni 200-lecia jego istnienia. O pierwszych organach w seminarium tarnowskim wiadomo niewiele. Zapewne musiały zostać one zainstalowane wkrótce po oddaniu do użytku budynku i urządzeniu kaplicy. Liczyły (prawdopodobnie) cztery głosy i po zbudowaniu w 1890 r. kolejnych organów zostały podarowane przez ks. inf. Stanisława Walczyńskiego do pierwszej kaplicy w Tarnowie-Krzyżu zbudowanej w 1884 r.
W 1890 r. firma braci Rieger z Jägerndorf zbudowała dla seminarium czterogłosowe organy. Zapewne miały one trakturę mechaniczną. Po zbudowaniu kolejnego instrumentu ich części (prospekt oraz piszczałki drewniane) zostały wykorzystane w 1972 r. przez Mieczysława Gwoździa do budowy nowych organów w Swoszowej.
Nowe organy to instrument 17-głosowy. wsd.tarnow.plTrzeci instrument w seminaryjnej kaplicy został wybudowany w 1967 r. przez organmistrza Tadeusza Rajkowskiego z Włocławka i w 2004 roku po poświęceniu nowej kaplicy seminaryjnej zostały one do niej przeniesione. Instrument służył do końca 2022 r. Organy miały 16 głosów, dwa manuały i pedał. Traktura była pneumatyczna.
Organy, które obecnie znajdują się w seminaryjnej kaplicy, zostały kupione z likwidowanego kościoła ewangelickiego w Schalksmühle-Dahlerbrück (Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia). Zbudował je Bernhard Koch z Wuppertalu-Barmen prawdopodobnie w 1967 r. Wizji lokalnej tego instrumentu w Niemczech dokonał ks. dr Grzegorz Piekarz wraz z Piotrem Nowakowskim – organmistrzem w czerwcu 2022 r. Sprowadzenia i montażu instrumentu dokonał organmistrz Piotr Nowakowski z Tychów i Piotr Antos z Brzeźnicy.
Nowe organy są instrumentem 17-głosowym, dwumanuałowym z pedałem (w tym dwa głosy językowe), o mechanicznej trakturze gry i rejestrów oraz wiatrownicach klapowo-zasuwowych. Dyspozycja instrumentu ma charakter barokowy. Jest on wykonany z wysokiej jakości materiałów. Drzewo użyte na budowę wiatrownic i piszczałek drewnianych to wyłącznie mahoń i dąb, natomiast blacha na piszczałki metalowe to wysoki stop cyny.
Błogosławieństwo instrumentu jest planowane na jesień 2023 roku.