Już za dwa tygodnie przy ołtarzu papieskim odbędzie się wyjątkowe diecezjalne święto.
W tym roku twarzami spotkania zostali Urszula i Marcin Waligórowie oraz ich córki Zosia, Helenka i Ania. Są z Podegrodzia, miejsca urodzin św. o. Stanisława Papczyńskiego, którego kult jest mocno związany z małżeństwami i rodzinami. Jak trafili na plakat starosądeckiego spotkania? – Jesteśmy zwykłą rodziną, stąd zaproszenie, by w ten sposób promować ideę diecezjalnego święta, jest dla nas wyróżnieniem – mówią małżonkowie. Opowiadając o swojej rodzinie podkreślają, że jest ona kontynuacją tradycyjnego modelu, wypracowanego przez pokolenia na sądeckiej ziemi. – Opieramy się na tym, co wynieśliśmy z naszego dzieciństwa, czego nauczyliśmy się od naszych rodziców. Oboje mieliśmy pełne, ciepłe i kochające rodziny – podkreśla pan Marcin. – W domu współdecydujemy, dzielimy się obowiązkami i wspólnie wychowujemy nasze córki – dodaje pani Urszula.
(Nie)zwykłość rodzin, które przyjeżdżają na spotkanie do Starego Sącza, to także świadectwo ich wiary. – Przekazali nam ją nasi rodzice. Nauczyli nas pacierza, ja od zawsze uczęszczałam z mamą na nabożeństwa majowe i różańcowe. W okresie Wielkiego Postu zawsze brałyśmy udział w Gorzkich Żalach czy Drodze Krzyżowej. Swoje sprawy zawsze zawierzałam Bogu przez wstawiennictwo Maryi. Przed ważnymi dla mnie momentami, jak egzaminy, lubiłam wstępować choć na chwilę do bliskiego kościoła, aby się zawierzyć i wyciszyć. To pomagało. Również bliski nam jest św. o. Stanisław Papczyński. Od wielu lat modlę się za jego wstawiennictwem za naszą rodzinę. Staramy się przekazać te same dobre nawyki naszym dziewczynkom. Co niedzielę uczestniczymy w Mszy św. W miarę możliwości uczęszczamy na nabożeństwa majowe, na Roraty, na Gorzkie Żale. Codziennie się wspólnie modlimy. Mąż często rozmawia z córkami na tematy związane z wiarą. Dziewczyny są bardzo dociekliwe i wiele razy zadają trudne pytania, ale dzięki temu i my wciąż rozwijamy naszą wiarę – mówi pani Urszula.
Życie wiarą to także zaangażowanie w parafii. – Pomagam w prowadzeniu stron internetowych dwóch parafii: Bożego Miłosierdzia w Starym Sączu – mojej rodzinnej parafii, oraz w obecnej − św. Jakuba Apostoła Starszego w Podegrodziu. Bliski mojemu sercu jest św. Gerard Majella, za którego przyczyną wyprosiliśmy łaskę potomstwa dla nas, i do którego nowenna jest zamieszczona również na stronie parafii Podegrodzie. Ponadto rok temu w naszej parafii zawiązała się róża różańcowa rodziców modlących się za dzieci, do której należymy i staramy się uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych – mówi pan Marcin.
W Starym Sączu Waligórowie pojawią się w strojach lachowskich, by także w ten sposób promować przywiązanie do kultury swojego regionu. Pani Urszula jako rodowita podegrodzianka od 5. roku życia należała przez 10 lat do zespołu Małe Podegrodzie. Lubi śpiew i taniec ludowy, a los sprawił, że jej mąż przez kilka lat tańczył w Lachach Sądeckich, więc oboje są zanurzeni w świat kultury lachowskiej. – Zależy mi na tym, aby i dziewczyny kultywowały tę tradycję. Dlatego Zosia i Helenka już uczęszczają na próby Małego Podegrodzia, uczą się tam przyśpiewek i tańców ludowych. Mają swoje stroje podegrodzkie, które zakładają na wielkie uroczystości parafialne, np. Boże Ciało – mówi pani Urszula.
Wyzwaniem, z którym mierzą się małżonkowie, jest zachowanie swojej tożsamości i przekaz wiary następnym pokoleniom. – Na pewno trzeba być wiernym Bogu i swoim ideałom. Podążać za tym, co podpowiada serce i nie dać się zwieść kulturze masowej – podkreśla pani Urszula. – A mnie w trudnych sytuacjach, chwilach zwątpienia, zawsze pomaga czytanie Pisma Świętego. Po prostu przypominam sobie jakąś analogiczną sytuację z Biblii i porównuję do tej, w której akurat się znajduję. W słowie Bożym znajduję klucz do rozwiązania problemów – dodaje pan Marcin.
Spotkanie w Starym Sączu odbędzie się 18 czerwca. O godz. 11 przy ołtarzu papieskim będzie celebrowana Msza św., transmitowana przez diecezjalne radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Po Eucharystii zaplanowano piknik rodzinny. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa w strojach regionalnych. Proszą również o zgłaszanie grup zorganizowanych na: drtarnow@gmail.com. DŚR zakończy się w Pasierbcu Mszą św. o godz. 16 w intencji małżeństw starających się o potomstwo.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się