Na XX Ogólnopolski Konkurs Poetycko- -Plastyczny „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem” napłynęło blisko 1200 prac. Ponad 120 z nich nagrodzono.
W tym roku do konkursu zgłoszono 1164 prace, w tym 925 plastycznych i 239 poetyckich. Zostały przysłane z całej Polski. 30 maja w Zabawie odbyło się podsumowanie dwudziestej edycji konkursu i gala wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym.
– Tegoroczna tematyka „Nieść świadectwo pokoju” nie była łatwa, ale okazało się, że uczestnicy zarówno w wierszach, jak i pracach plastycznych znaleźli w niej całe bogactwo odniesień. Efekty ich analiz można zobaczyć w dwudziestej już edycji książeczki-biuletynu zawierającego prace pokonkursowe – mówi Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej, spiritus movens tego konkursu.
Wyliczyła, że ciągu dwudziestu edycji powstało ponad 17 tys. prac o bł. Karolinie. Ich poziom jest coraz wyższy, a wśród uczestników są tacy, którzy biorą w nim udział z roku na rok. – Pierwsze dziewięć edycji konkursu było organizowanych przy szkole, do której chodziła bł. Karolina. Choć ta placówka już nie istnieje, to konkurs nadal jest realizowany, a kiedy miał roczną przerwę, uczestnicy sami upomnieli się o niego – przypomina pani dyrektor, nagrodzona medalem błogosławionej przez kustosza sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. Zbigniewa Szostaka.
Obecny na gali wręczenia nagród bp Salaterski nazwał konkurs o bł. Karolinie zasiewem dobra i dobrego przykładu nie tylko dla młodego pokolenia. – Karoliny nie można zaszufladkować jako patronki jedynie młodzieży, bo konkurs ten pokazuje, że ona przyciąga do siebie także bardzo wiele dzieci oraz osoby dorosłe. Uświadamia, jakim jest ona darem dla nas i bogactwem. Podobnie jest na drogach krzyżowych szlakiem jej męczeństwa, które prowokują do zadumy i refleksji nad tym, jak wychowujemy młode pokolenie, działają przemieniająco na serce niejednego ojca i matki – mówił bp Salaterski, zaznaczając, że wszyscy możemy nie tylko zachwycać się postawą i pięknem tej błogosławionej dziewczyny, ale też wzywać jej orędownictwa, abyśmy wszyscy stawali się tak pięknymi jak ona. Bł. Karolina od 20 lat inspiruje uczestników konkursu nie tylko do napisania wiersza czy stworzenia pracy plastycznej, ale przede wszystkim pięknego życia.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się